Δευτέρα 11 Νοεμβρίου 2019

Καρίτσα-Ποταμιά 5-0

Δεν άντεξε την πίεση της Καρίτσας στο δεύτερο ημίχρονο η Ποταμιά, η οποία ηττήθηκε με 5-0 από τους γηπεδούχους.
Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 10 Νοεμβρίου στο γήπεδο Βατανιακού Κατερίνης, αρχίζοντας στις 3. Ήταν στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 3ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής.
Η Καρίτσα του Αλέξανδρου Κούρτογλου  κατάφερε στην επανάληψη να βρει πέντε φορές τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα και να μετουσιώσει την υπεροχή της στο θετικό αποτέλεσμα. Ο Χρήστος Αλεξίου συνεχίζει ακάθεκτος, κάνοντας χατ-τρικ, ενώ τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα βρήκαν και οι: Ηλίας Γκίκα και Αλέξα Βουκομάνοβιτς. Πέναλτι του Ηλία Γκίκα απέκρουσε ο Κώστας Ανδρούτσος, ενώ στο δοκάρι κατέληξε στο α΄ μέρος η προσπάθεια του Νίκου Συράκου. Οι νικητές βρίσκονται στην 5η θέση με 15 βαθμούς και αρκετά κοντά από τις πρώτες θέσεις.
Η Ποταμιά του Γιάννη Φλωράκη με αμυντικούς προσανατολισμούς έμεινε από δυνάμεις στην επανάληψη, κρατώντας το μηδέν ως το 51ο λεπτό. Είχε μόλις μια τελική προσπάθεια με τον Αλέξανδρο Γενιτσαρόπουλο. Οι Ευρυτάνες κατέβηκαν και με απουσίες, έχοντας αλλαγές στο αρχικό τους σχήμα.  Οι Μεγαλοχωρίτες παραμένουν τελευταίοι με δυο πόντους, με τη γραμμή σωτηρίας ωστόσο να παραμένει στους 8.
Οι πρωταθλητές Πιερίας θα αντιμετωπίσουν για  την 9η αγωνιστική το Σάββατο 16 Νοεμβρίου την Αταλάντη, εκ νέου εντός έδρας. Οι Μεγαλοχωρίτες υποδέχονται τον Ατρόμητο Παλαμά στο Καρπενήσι.

Κορυφαία επίθεση
Η Καρίτσα διαθέτει με 17 γκολ την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας, έχοντας στις τάξεις της και τον πρώτο σκόρερ του ομίλου Χρήστο Αλεξίου.

Οι τιμωρημένοι
Από πλευράς γηπεδούχων την μια αγωνιστική της τιμωρίας του εξέτισε ο Δημήτρης Κυρτέγος και από πλευράς Ποταμιάς οι: Βαγγέλης Αθανασόπουλος και Γιώργος Φαρμάκης. Δεν έπαιξε επίσης για τους φιλοξενούμενους ο τραυματίας Μιχάλης Νούλας, που έμεινε στον πάγκο.

Με 4 διαφορετικούς

Τις θέσεις των: Μιχάλη Νούλα, Γιώργου Φαρμάκη, Βαγγέλη Αθανασόπουλου και Δημήτρη Ζαλοκώστα στη βασική ενδεκάδα της Ποταμιάς πήραν οι: Σπύρος Ξαγάρας(Φωτογραφία πάνω αριστερά), Κώστας Γιαννακόπουλος(Φωτογραφία πάνω δεξιά), Κώστας Κουτσουπιάς(Φωτογραφία κάτω αριστερά) και Κώστας Μπόνιας(Φωτογραφία κάτω δεξιά). Οι δυο τελευταίοι συμμετείχαν για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα του Γιάννη Φλωράκη, που δέχτηκε την 3η κίτρινη του κάρτα στο φετινό πρωτάθλημα.

Σκορ Αγριάς
Η Ποταμιά είχε ηττηθεί με το ίδιο σκορ την 3η αγωνιστική από τον Θησέα Αγριάς.

Έμεινε στο μηδέν
Παρά το γεγονός πως η Καρίτσα κυριάρχησε στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν ηρωικά και κράτησαν το 0-0.

Δοκάρι Καρίτσας

Ο κινητικός Νίκος Συράκος(Φωτογραφία) σημάδεψε στο 44ο λεπτό το δοκάρι του Κώστα Ανδρούτσου, ύστερα από τη σέντρα του Νίκου Τροίρη.

1΄: Σέντρα του Δαλαμήτρα, κεφαλιά του Αλεξίου κατέληξε ψηλά από το τέρμα των φιλοξενούμενων.
2΄: Σουτ του Αλεξίου από το ύψος του πέναλτι κόντραρε στα σώματα και έφυγε σε κόρνερ.
9΄: Ο Δαλαμήτρας σέντραρε και ο Αλεξίου σούταρε έξω από την εστία του Ανδρούτσου.
11΄: Ο Γκίκας επιχείρησε σουτ, το οποίο έφυγε εκτός αντίπαλης εστίας.
13΄: Σουτ του Συράκου πέρασε έξω από το τέρμα της Ποταμιάς.
13΄: Γυριστό σουτ του Βουκομάνοβιτς κατέληξε άουτ από το τέρμα του Ανδρούτσου.
22΄: Ο Αλεξίου έπιασε την κεφαλιά και ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων μπλόκαρε.
26΄: Ο Μπόνιας σε εκτέλεση φάουλ έστρωσε στον Γενιτσαρόπουλο, που σούταρε δυνατά από μακριά, η μπάλα κόντραρε και ο Ράντος μάζεψε με διπλή προσπάθεια.
40΄: Σουτ του Συράκου κατέληξε άοτυτ από την εστία των Μεγαλοχωριτών.
41΄: Ο Συράκος δοκίμασε ξανά σουτ και ο Ανδρούτσος μπλόκαρε.
42΄: Συνδυασμός Βουκομάνοβιτς-Δαλαμήτρα, ο τελευταίος σούταρε άουτ.
44΄: Ο Τροίρης έβγαλε σέντρα, ο ο Συράκος έπιασε την κεφαλιά, η οποία χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ανδρούτσου.
45΄+1΄: Σουτ του Συράκου μπλοκαρίστηκε από τον Ανδρούτσο.

«Ξέσπασαν» οι γηπεδούχοι
Η ομάδα του Αλέξανδρου Κούρτογλου κατάφερε στην επανάληψη να βρει πέντε φορές τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα και να φτάσει στο άνετο 5-0.

Λύση με Αλεξίου
Στο 51ο λεπτό ο Φθιωτός Χρήστος Αλεξίου, μετά τη σέντρα του Αποστόλη Δαλαμήτρα άνοιξε το σκορ σε 1-0.

Το έπιασε ο Ανδρούτσος

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι  στο 57΄ με τον Ηλία Γκίκα να ανατρέπεται από τον Κώστα Γιαννακόπουλο, ωστόσο ο Κώστας Ανδρούτσος(Φωτογραφία) απέκρουσε την εκτέλεση του παθόντα Γκίκα. Ο Ανδρούτσος είπε «όχι» σε αντίπαλο του από τα «11» για 2η φορά φέτος.

Ίδιος πρωταγωνιστής
Με τον Γιώργο Οικονόμου να μοιράζει και τον Χρήστο Αλεξίου να σκοράρει  ξανά έγινε στο 59΄ το 2-0.

Τελικά σκόρερ

Ο Ηλίας Γκίκα(Φωτογραφία) κατάφερε στο 71΄ να πετύχει το 3-0 με δυνατό σουτ, ύστερα από συνδυασμό Βουκομάνοβιτς-Συράκου.

Έκανε χατ-τρικ
Στο 74΄ ο Νίκος Συράκος τροφοδότησε τον Χρήστο Αλεξίου(Φωτογραφία), ο οποίος με μακρινό πλασέ έκανε το 4-0. Ο 27χρονος φορ σημείωσε χατ-τρικ και έφτασε τα 9 γκολ στο πρωτάθλημα.

Στο τέλος ο Σέρβος

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο ποιοτικός Σέρβος Αλέξα Βουκομάνοβιτς(Φωτογραφία) πέτυχε το τελικό 5-0 με σουτ από ασίστ του Θανάση Παπαϊωάννου.

Ντεμπούτο Σαπούνη
Για την Ποταμιά ο Ηλίας Σαπούνης έκανε την πρώτη του συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής. Για την Καρίτσα χρόνο πήρε στο τέλος ο τερματοφύλακας Γιάννης Γαλάνης.

51΄: Ο Βουκομάνοβιτς τροφοδότησε τον Συράκο, όμως ο τελευταίος καθυστέρησε να σουτάρει.
51΄: Σέντρα του Δαλαμήτρα, ο Αλεξίου με γυριστή κεφαλιά διαμόρφωσε το 1-0.
57΄: Ο Γκίκα ανατράπηκε από τον Γιαννακόπουλο, κερδίζοντας πέναλτι. Ο Γκίκα εκτέλεσε, αλλά ο Ανδρούτσος απέκρουσε.
59΄: Ο Οικονόμου σέντραρε και ο Αλεξίου, αφού κοντρόλαρε, πλάσαρε και «έγραψε» το 2-0.
71΄: Συνδυασμός Βουκομάνοβιτς-Συράκου-Γκίκα, ο τελευταίος με δυνατό σουτ σημείωσε το 3-0.
74΄: Με μακρινό πλασέ του Αλεξίου, ύστερα από την πάσα του Συράκου έγινε το 4-0.
80΄: Σουτ του Βουκομάνοβιτς κατέληξε έξω από το τέρμα της Ποταμιάς.
84΄: Σέντρα του Γκίκα, κεφαλιά του Λούις Φερνάντο κατέληξε άουτ.
90΄: Ο Γκίκα επιχείρησε σουτ, το οποίο πέρασε εκτός αντίπαλης εστίας.
94΄: Ο Βουκομάνοβιτς με σουτ από πάσα του Παπαϊωάννου έκλεισε τον «χορό» των γκολ για το τελικό 5-0.

-

Καρίτσα (Αλέξανδρος Κούρτογλου): Ράντος(81΄ Γαλάνης), Δαλαμήτρας, Ζαφειρίδης(77΄ Παπαϊωάννου), Κωτσιόπουλος, Τροίρης(54΄ λ.τρ Μητράκας), Δημητρουλόπουλος(72΄ Λουίς Φερνάντο), Γκίκα, Οικονόμου, Συράκος, Βουκομάνοβιτς, Αλεξίου

Ποταμιά (Γιάννης Φλωράκης): Ανδρούτσος, Γιαννακόπουλος, Κατσαρής(52΄ Παρασκευόπουλος), Ζαραβέλης, Ξαγάρας, Κουτσουπιάς, Ρόμαν, Λέρης, Μπόνιας(61΄ Μπουμπουρής), Γενιτσαρόπουλος(80΄ Ζαλοκώστας Ι.), Χρυσικός(75΄ Σαπούνης)

Διαιτητής: Γεώργιος Γιαννακός(Μακεδονίας)
1ος Βοηθός: Ηλίας Παπαδόπουλος(Μακεδονίας)
2ος Βοηθός: Διαμαντής Αλμπάντης(Μακεδονίας)

Πηγή: katerinisport.gr