Κυριακή 19 Μαΐου 2019

Παμπαίδες: Αναγέννηση Λαμίας-Π.Α.Κ. 67-46

Θετική παρουσία είχε απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες του ομίλου η Π.Α.Κ. Οι πρωτοπόροι της Αναγέννησης Λαμίας επικράτησαν με 67-46.
Το παιχνίδι έγινε το Σάββατο 18 Μαΐου στο ΔΑΚ Λαμίας και άρχισε στη 1. Ήταν στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του ΣΤ΄ Ομίλου του παμπαιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΣΕ.
Η Αναγέννηση του Χρήστου Τσακωνίτη διατήρησε το προβάδισμα της, το οποίο αύξησε στο τελευταίο 8λεπτο, φτάνοντας δίκαια στη νίκη. Για ένα ακόμη ματς είχε ως κορυφαίο τον αρχηγό της Γιώργο Φασούλα, που πέτυχε 16 πόντους. Οι Λαμιώτες βρίσκονται στην κορυφή με 8 νίκες και 1 ήττα.
Η Π.Α.Κ. της Κατερίνας Μπαλωμένου πάλεψε αρκετά το παιχνίδι, ξεχωρίζοντας ιδιαίτερα επιθετικά στο πρώτο και στο τρίτο δεκάλεπτο. Πραγματοποιεί αξιόλογες εμφανίσεις, με τον Αλέξανδρο Μπακατσιά να ηγείται του σκοραρίσματος, βάζοντας 21 πόντους. Η Πανευρυτανική μετρά μια νίκη και τέσσερις ήττες.
Το επόμενο ματς της Αναγέννησης προγραμματίστηκε για την Κυριακή 19/5 κόντρα στον Έσπερο Λαμίας Β΄, ενώ η Π.Α.Κ. μετά την αναβολή της συνάντησης με τον Άτλαντα αντιμετωπίζει στις 27 Μαΐου εκτός έδρας τα Εκπαιδευτήρια Μπούκαλη.

Μόνιμη πρωτιά

Ο Γιώργος Φασούλας(Φωτογραφία) της Αναγέννησης σταμάτησε στους 16 πόντους. Με 12 τελείωσε τη συνάντηση ο Κώστας Γεωργαντζάς.

Προβάδισμα Εσπέρου Α΄
Η μοναδική ήττα της Αναγέννησης προέρχεται από τον Έσπερο Λαμίας Α΄, με τον οποίο και αναμένεται να διεκδικήσει την πρωτιά.

Ξεχώρισε ο Μπακατσιάς

Ο Αλέξανδρος Μπακατσιάς(Φωτογραφία) της Ακαδημίας σημείωσε 22 πόντους. Διψήφιος και ο αρχηγός Γιάννης Κουδουνάς με 11 και 1 3ποντο.

Με +12 στο πρώτο
Πολύ καλές εντυπώσεις άφησε η ομάδα της Π.Α.Κ. Στο πρώτο 8λεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 18-16. Μετά από ένα επιμέρους 14-4 στη 2η περίοδο η ομάδα του Χρήστου Τσακανίτη έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με +12(32-20).

Προσπάθησε ως το τέλος
Οι παίχτες της Κατερίνας Μπαλωμένου ήταν εξαιρετική στο τρίτο 8λεπτο, μειώνοντας με ένα επιμέρους 16-18 σε 48-38. Οι Λαμιώτες βελτιώθηκαν στην τελευταία περίοδο και έφτασαν δίκαια στο 67-46, κάνοντας ένα επιμέρους 19-8.