Τρίτη 9 Απριλίου 2019

«Χρυσές» στην Ύδρα Μπίκα και Κολόκα-Αξιόλογη προσπάθεια Σιταρά

Στην Ύδρα διεξήχθησαν το Σαββατοκύριακο 6 και 7 Απριλίου οι αγώνες βουνού Hydra Trail 2019, με τους δρομείς από την Ευρυτανία να διακρίνονται φυσικά, καθώς μόνο μια είδηση μη θέσης στο βάθρο θα έκανε εντύπωση!. Στη μεγάλη διαδρομή Eros Mountain(26,3 χιλιομέτρων)  η Δήμητρα Μπίκα της La Sportiva κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στις γυναίκες(21η γενικής) με χρόνο 2:54:00, σημειώνοντας μια ακόμη επιτυχία. Ο Ανδρέας Σιταράς των Evrytania Runners έκανε πολύ καλή προσπάθεια και με χρόνο 3:33:49 ήταν 55ος σε σύνολο 170 αθλητών. Στη διαδρομή Rock Race(13,4 χιλιομέτρων) η Φωτεινή Κολόκα έφτασε στην κορυφή των γυναικών με 1:21:10, ενώ ήταν 15η γενικής, φτάνοντας σε μια επιπλέον διάκριση. Παράλληλα η ίδια ήταν πρώτη και στη διαδρομή Run Fun(4,7 χιλιομέτρων) με 0:22:22, κάνοντας το δυο στα δυο.