Σάββατο 23 Μαρτίου 2019

Παίδες: Π.Α.Κ.-ΑΣΕ Μπούκαλη 60-70

«Κόντραρε» τη δυνατή ομάδα των Εκπαιδευτηρίων Μπούκαλη η Π.Α.Κ., ωστόσο οι φιλοξενούμενοι επιβλήθηκαν με 60-70.
Η συνάντηση, που ήταν εξ αναβολής διεξήχθη το Σάββατο 23 Μαρτίου στο κλειστό γυμναστήριο Καρπενησίου. Ήταν στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του Ε΄ Ομίλου του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΣΕ, αρχίζοντας στις 3.
Η Π.Α.Κ. της Κατερίνας Μπαλωμένου παρουσιάστηκε αρκετά ανταγωνιστική και προσπάθησε με όλες τις δυνάμεις της. Δυσκόλεψε κατά πολύ τους αντιπάλους της, κάνοντας θετική εμφάνιση. Ο Βαγγέλης Μπόνιας σημείωσε 28 πόντους και ηγήθηκε στο σκοράρισμα των Ευρυτάνων. Η Ακαδημία τερμάτισε 7η με 1 νίκη και 13 ήττες.
Τα Εκπαιδευτήρια Μπούκαλη του Φώτη Πιτσιλιώνη έκλεισαν με θετικό τρόπο τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα. Κράτησαν ένα μικρό προβάδισμα ως το τέλος, φέυγοντας από το Καρπενήσι με το «ροζ» φύλλο αγώνος. Ο Θωμάς Σακκάς με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων, που ολοκλήρωσαν το πρωτάθλημα στην 4η θέση με 8 νίκες και 6 ήττες.
Οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν την πορεία τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Παίχτες των ακαδημιών
Οι Φθιωτοί ταξίδεψαν με πολυμελή αποστολή στο Καρπενήσι, καθώς υπήρξαν και φιλικά ματς μεταξύ των δυο συλλόγων. Συνεπώς στην κερκίδα βρέθηκαν περίπου 50 θεατές.

Τελευταίο του ομίλου
Με αυτό το ματς ολοκληρώθηκε ο Ε΄ Όμιλος, στον οποίον έλαβαν μέρος 8 ομάδες. Στη 2η φάση που έχει ξεκινήσει προχώρησαν ο Άτλας και ο Άρης Αμφίκλειας.

Έχει μέλλον η Π.Α.Κ.
Η Ακαδημία της Κατερίνας Μπαλωμένου στη φετινή της συμμετοχή στο πρωτάθλημα αγωνίστηκε με αρκετά παιδιά μικρότερης ηλικίας. Με εξαίρεση τον Βασίλη Σβερώνη, που έχει γεννηθεί το 2003 όλοι οι υπόλοιποι αθλητές θα συμμετέχουν και την επόμενη χρονιά στην ομάδα παίδων.

Κορυφαίος ο Μπόνιας

Για τους γηπεδούχους ο Βαγγέλης Μπόνιας(Φωτογραφία αριστερά) είχε 28 πόντους με ένα εύστοχο 3ποντο. Σταθερά ψηλά με 20 και ο αρχηγός Γιώργος Ντότσικας(Φωτογραφία δεξιά).

4α τα Μπούκαλη
Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων Μπούκαλη τερμάτισε στην 4η θέση, έχοντας από κάτω στη διπλή ισοβαθμία την Αναγέννηση Λαμίας.

Σταμάτησαν ψηλά

Για τους νικητές οι: Θωμάς Σακκάς(Φωτογραφία αριστερά) και Παναγιώτης Γεωργούσης (Φωτογραφία δεξιά) πέτυχαν από 20 και 19 πόντους αντίστοιχα. Ο πρώτος είχε και ένα εύστοχο 3ποντο.

Κοντά οι δυο ομάδες
Μετά από ένα αρκετά ενδιαφέρον πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το οριακό 20-22 της Π.Α.Κ.

Ανέβασαν τη διαφορά
Με ένα επιμέρους 8-15 τα Εκπαιδευτήρια Μπούκαλη προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 28-37.

Πάλευε η Π.Α.Κ.
Η ομάδα της Κατερίνας Μπαλωμένου με ένα επιμέρους 15-12 στο τρίτο δεκάλεπτο μείωσε στους -6(43-49).

«Στρογγυλό» τελικό
Το συγκρότημα του Φώτη Πιτσιλιώνη έφυγε με το «διπλό» από το Καρπενήσι και το τελικό 60-70. Η τελευταία περίοδος είχε ένα επιμέρους 17-21 υπέρ των ΑΣΕΜ.

20-22, 28-37, 43-49, 60-70

Π.Α.Κ. (Κατερίνα Μπαλωμένου): Μπακατσιάς, Κουδουνάς, Σβερώνης 6, Φλωράκης, Κότσιεβ,  Μαυραγάνης 6, Μαραγούσιας, Ντότσικας 20, Τσάνε, Μπόνιας 28(1)

ΑΣΕ Μπούκαλη (Φώτης Πιτσιλιώνης): Σακκάς 20(1), Στεφανής, Γεωργούσης 19, Κουλαρμάνης, Κοτσαρίδας 5, Γκούμας 7(1), Πατάγιας 3(1), Τυμπλαλέξης, Καραστάθης 2, Παπαδήμας Π. 4, Θεοδωρόπουλος 1, Παπαδήμας Κ. 9

Διαιτητές: Ιωάννης Ευαγγελόπουλος& Θανάσης Χουσιάδας (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)
Κριτής: Θανάσης Γιαννόπουλος (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

14
*Ο Μώλος είχε τρεις μηδενισμούς, αποχωρώντας από το πρωτάθλημα. Η Π.Α.Κ. και ο Άρης Σπερχειάδας είχαν έναν μηδενισμό.