Κυριακή 3 Φεβρουαρίου 2019

Κ14: Φραντζή-Ακαδημία Ποδοσφαίρου Καρπενήσι 2002 0-10

Με «μαγική» εμφάνιση η Ακαδημία Ποδοσφαίρου Καρπενήσι 2002 επικράτησε με 10-0 εκτός έδρας του Φραντζή, κάνοντας ένα εντυπωσιακό δεύτερο μέρος.
Το παιχνίδι έγινε την Κυριακή 3 Φεβρουαρίου στο γήπεδο του Φραντζή, ξεκινώντας στις 10 και 30. Ήταν στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Ζ΄ Ομίλου της 2ης φάσης του πρωταθλήματος Κ14 της ΕΠΣΦ.
Το Φραντζή του Θανάση Σερπάνου γνώρισε τη δεύτερη του ήττα στον όμιλο με διψήφιο αριθμό τερμάτων. Οι γηπεδούχοι έμειναν τρίτοι με 10 πόντους, μη καταφέρνοντας να ανταγωνιστούν τον δυνατότερο αντίπαλο τους. Στο πρώτο ημίχρονο πάλεψε αρκετά.
Η Ακαδημία των Δημήτρη Αντωνίου και Χρήστου Καλαμπάκα έπαιξε εντυπωσιακό ποδόσφαιρο και προκρίθηκε και μαθηματικά στα προημιτελικά, γεγονός που αποκτά υψίστη σημασία. Η ομάδα του Καρπενησίου είναι 2η με 19 βαθμούς. Ο Κώστας Σερπάνος πέτυχε 5 τέρματα.
Για την επόμενη(4η) αγωνιστική το Φραντζή θα αντιμετωπίσει την Ακαδημία Ποδοσφαίρου Λαμίας. Οι Καρπενησιώτες κερδίζουν στα χαρτιά το παιχνίδι με τη Μαλεσίνα 2008.

Στους «8»
Στην πρώτη της κιόλας παρουσία στο πρωτάθλημα της Φθιώτιδας η Ακαδημία των: Δημήτρη Αντωνίου και Χρήστου Καλαμπάκα προκρίθηκε στους «8» του θεσμού. Ο αντίπαλος της θα είναι ο πρώτος του ομίλου ,στον οποίο μετέχουν η Νίκη Αγίας Παρασκευής, η Αναγέννηση Δυτικής Φθιώτιδας, ο Αίαντας Λοκρίδας και ο Διόνυσος Αμφίκλειας.

Οι σκόρερ των νικητών
Πέντε γκολ σημείωσε ο εντυπωσιακός Κώστας Σερπάνος στο 12΄ με πλασέ ,στο 30΄ με σουτ, στο 37΄ με τον ίδιο τρόπο, στο 40΄ με πέναλτι και στο 50΄ με σουτ. Στο 43΄ ο Παναγιώτης Δροσίνης με χτύπημα φάουλ βρήκε δίχτυα, ενώ στο 45΄ ο Άγγελος Τσιγαρίδας χρίστηκε σκόρερ με σουτ. Ο Δημήτρης Σταμούλης με σουτ στο 53΄, ο Γιάννης Πιστιόλης στο 58΄ με σουτ και ο Κώστας Κελεσίδης με σουτ στο 60ο λεπτό πέτυχαν τα υπόλοιπα τέρματα. Το ημίχρονο έληξε με 0-2.

Διαδικαστικός 2ος γύρος
Όλες οι συναντήσεις του δευτέρου γύρου είναι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού οι δυο προνομιούχες θέσεις έχουν «κλειδώσει» από τις Ακαδημίες Λαμίας και Καρπενησίου.

Φραντζή (Θανάσης Σερπάνος): Κλειδοπίνακος, Γκλάβας, Καλοπήτας, Καλέμος, Μούτσελος, Μυρτέλη, Αντύπας, Νικολιδάκης, Κυροδήμος, Μπακαλώνης, Παππάς(Μόσχος, Μπαμπάσης, Κουμπουρλής, Τριανταφυλλάκος, Αλεξίου, Συναχέρης, Γιαννούτσος)

Α.Π. Καρπενήσι 2002 (Δημήτρης Αντωνίου& Χρήστος Καλαμπάκας): Τριανταφυλλόπουλος, Κρασιάς, Γραβιάς, Κελεσίδης, Γυφτομήτρος, Τσιγαρίδας, Σερπάνος, Δροσίνης, Πιστιόλης, Γιαννιώτης, Μουρτογιάννης(Ρεσίτης, Καρφής, Τσιάρας, Μπομποτσιάρης, Σταμούλης Δ.)

Διαιτητής: Κώστας Δαουκλιώτης(ΣΔΠ Φθιώτιδας)