Πέμπτη 9 Αυγούστου 2018

Επίλεκτοι Ευρυτανίας-ΑΕΚ(Κ20) 0-5

Με πολύ καλή απόδοση στο τελευταίο 25λεπτο η Κ20 της ΑΕΚ επικράτησε των επίλεκτων της ΕΠΣ Ευρυτανίας με 5-0
Το φιλικό προετοιμασίας πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη(8/8) στο γήπεδο του ξενοδοχείου Avaris στην περιοχή του Κεφαλόβρυσου και άρχισε στις 5.30 το απόγευμα. Έγινε κάτω από καλές καιρικές συνθήκες παρουσία περίπου 10 θεατών.
Οι επίλεκτοι της ΕΠΣ Ευρυτανίας κατέβηκαν ξανά χωρίς προπονητική καθοδήγηση και χωρίς να έχουν κάνει προπονήσεις και προετοιμασία. Παρόλα αυτά για 65΄ με 70΄ λεπτά αμύνονταν μαζικά,κρατώντας το σκορ χαμηλά. Τηρουμένων των αναλογιών οι ποδοσφαιριστές της ένωσης μας τα πήγαν αρκετά καλά.
Η ΑΕΚ(U20) του Γιώργου Σίμου «πάτησε» γκάζι στο τελευταίο 25λεπτο, όπου σκόραρε τα 4 από τα 5 τέρματα της, αφού είχε ανοίξει το σκορ στο 29΄.  Δυσκολεύτηκε να βρει διαδρόμους, αφού είχε απέναντι της μια καλή άμυνα και μόνο όταν επήλθε η κούραση στον αντίπαλο στην επανάληψη σκόραρε διαρκώς. Τα τέρματα πέτυχαν οι: στο α΄ μέρος ο Κώστας Μπιλικαϊδής και από δυο γκολ στην επανάληψη πέτυχαν έκαστος Γιάννης Σαρδέλης και Κώστας Σταμούλης.
Η Κ20 της ΑΕΚ έχει προγραμματίσει το επόμενο φιλικό της για την Παρασκευή 10 Αυγούστου κόντρα στον Ολυμπιακό Αγίου Στεφάνου και μια ημέρα μετά αναχωρεί από το Καρπενήσι.

Μετρημένοι στα δάχτυλα
Μετρημένοι στα δάχτυλα ενός χεριού ήταν οι θεατές του φιλικού, αφού δεν ξεπέρασαν τους 10.

Σφύριξε ο «Άτμα»

Ήταν το πρώτο καλοκαιρινό φιλικό που γίνεται στο Καρπενήσι φέτος χωρίς διαιτητική 3αδα της ένωσης μας. Σφύριξε χωρίς βοηθούς ο Ηλίας Ατματσίδης (Φωτογραφία), προπονητής τερματοφυλάκων της ΑΕΚ.

Μέσα ο ρέφερι

Ο αξιλογημένος ρέφερι της ΕΠΣ Ευρυτανίας Δημήτρης Κουρλός (Φωτογραφία) πέρασε στο χορτάρι, αγωνιζόμενος με τους επίλεκτους της ΕΠΣΕ.

Με Τάφα στον «άσο»

Την εστία των γηπεδούχων υπερασπίστηκε στα πρώτα 45λεπτα ο γκολκίπερ της ΑΕΚ Άγγελος Τάφας (Φωτογραφία), κάνοντας πολύ καλή εμφάνιση. Ο Γιώργος Καλύβας της πρωταθλήτριας Ποταμιάς αγωνίστηκε στο β΄ μέρος.

Σε εξαιρετική κατάσταση
Το γήπεδο του ξενοδοχείου Avaris ήταν σε πολύ καλή κατάσταση.

Στα πόδια της ΑΕΚ
Οι «ενωσίτες» είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων στο α΄ μέρος, σκοράροντας το 0-1 στο 29΄.

«Ξεκλείδωσε» στο 29΄

Το σκορ άνοιξε ο Κώστας Μπιλικαϊδής (Φωτογραφία) με πλασέ στην δεξιά γωνία των γηπεδούχων μετά την πάσα του Μανώλη Μπακίρη στο 29ο λεπτό.

2΄: Ο Μπακίρης πάσαρε για τον Σταμάτη, που σούταρε και ο Τάφας απέκρουσε σε κόρνερ.
18΄: Σουτ του Τσέλιου πέρασε ψηλά άουτ από το τέρμα των γηπεδούχων.
21΄: Σουτ του Μπιλικαϊδή μπλόκαρε ο γκολκίπερ των επιλέκτων.
29΄: Σουτ του Τσέλιου πέρασε πάνω από το τέρμα της Ευρυτανίας.
29΄: Ο Μπακόλας πάσαρε για τον Μπιλικαϊδή, που με σουτ στην δεξιά γωνία των γηπεδούχων πέτυχε το 0-1.
31΄: Ο Μπόνιας τροφοδότησε τον Παχή ,που πλάσαρε και ο Καλούδης απέκρουσε.
34΄: Ο Τσέλιος πάσαρε στον Μπακόλα, αυτός σούταρε, ο Τάφας απέκρουσε και το νέο εξ επαφής σουτ του Μπακόλα απέκρουσε θεαματικά σε κόρνερ ο γκολκίπερ.

Ανέβασε στο τέλος
Η ΑΕΚ είχε πολύ καλή απόδοση στο τελευταίο 20λεπτο του ματς φτάνοντας στο τελικό 0-5.

0-2 με Σαρδέλη

Στο 66΄ ο Μάριος Μάρκου πάσαρε στον Γιάννη Σαρδέλη, που με όμορφο σουτ στην δεξιά γωνία του Γιώργου Καλύβα διαμόρφωσε το 0-2.

Η «σκυτάλη» σε «Σταμ»

Ο δεξιός μπακ Κώστας Σταμούλης (Φωτογραφία) πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και στο 78΄ με σουτ από πλάγια και 4 λεπτά αργότερα με σουτ από παρόμοια θέση ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4.

Δεύτερο προσωπικό
Ο Γιάννης Σαρδέλης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα 7 λεπτά πριν το φινάλε «έγραψε» το τελικό 0-5.

56΄: Ο Τσέλιος πάσαρε στον Χριστόπουλο, που σούταρε πάνω από τέρμα του Καλύβα.
66΄: Ο Μάρκου έδωσε στον Σαρδέλη, ο δεύτερος με όμορφο σουτ ψηλά στην δεξιά γωνία της Ευρυτανίας έκανε το 0-2.
75΄: Σουτ του Μαχαίρα απέκρουσε με τις γροθιές ο Καλύβας.
78΄: Μάρκου άνοιξε δεξιά στον Σταμούλη, που από πλάγια δεξιά με σουτ στην κλειστή γωνία του Καλύβα πέτυχε το 0-3.
82΄: Ο Σταμούλης με έξοχο διαγώνιο σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4.
83΄: Ο Σαρδέλης με έξοχη προσπάθεια και σουτ σκόραρε για το τελικό 0-5.

-

Επίλεκτοι Ευρυτανίας: Τάφας(46΄ Καλύβας), Γιαννακόπουλος(55΄ λ.τρ. Χρυσικός), Παχής, Ζαραβέλης, Φαρμάκης, Μπόνιας, Κόγιας, Λέρης, Χρυσικός(46΄ Γενιτσαρόπουλος), Κουρλός, Νικολάου

ΑΕΚ Κ20(Γιώργος Σίμος): Καλούδης, Αυγέρης(60΄ Σταμούλης), Μαλισσόβας(46΄ Τσιβελεκίδης), Πετούσης(60΄ Οικονομικός), Ποζατζίδης(60΄ Λαζαρίδης), Μπογκντάνι(60΄ Μαχαίρας), Μπακόλας(60΄ Κοπιτσής), Μπιλικαϊδής(60΄ Σαρδέλης), Μπακίρης(46΄ Χριστόπουλος), Τσέλιος(46΄ Μάρκου)

Διαιτητής: Ηλίας Ατματσίδης(Προποηντής Τερματοφυλάκων ΑΕΚ)