Πέμπτη 31 Μαΐου 2018

Εύρυτος-Παρέα B.C. 50-59

«Χαμογέλασε» στο ντέρμπι του δευτέρου ομίλου η ψύχραιμη Παρέα B.C., επικρατώντας του Ευρύτου με 50-59.
Το παιχνίδι διεξήχθη την Τετάρτη 30 Μαΐου και άρχισε στις 6. Ήταν στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου του 8ου τουρνουά μπάσκετ Δήμου Καρπενησίου και έγινε υπό το βλέμμα περίπου 50 φιλάθλων.
Ο Εύρυτος του Βασίλη Ρουμελιώτη βρισκόταν σε απόσταση αναπνοής στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Σε δυο «νεκρά» διαστήματα του τρίτου και του τέταρτου δεκαλέπτου έμεινε στο -9 και γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήτα, με το τελευταίο ματς του «βασιλιά» να είναι σημαντικό για την κατάταξη του. Αποστόλης Πιπέρας και Βαγγέλης Κουτσούμπας πήραν το βάρος του σκοραρίσματος, σταματώντας στους 12.
Η Παρέα B.C. του Δημήτρη Κολλημένου ήταν αποφασιστική στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και έφτασε δίκαια στη νίκη με πολύ καλή άμυνα. Οι «πορτοκαλί» έχουν απολογισμό τρεις νίκες και μια ήττα, «κλειδώνοντας» θέση στην πρώτη τριάδα του ομίλου.  Ο σέντερ Κώστας Λυτάκης πέτυχε 24, έχοντας συμπαραστάτη στο σκοράρισμα τον Δημήτρη Θεοδοσόπουλο, που έβαλε δυο λιγότερους.
 Για την τελευταία(5η) αγωνιστική ο Εύρυτος θα παίξει την Τετάρτη 6 Ιουνίου με την Ποταμιά, ενώ την ίδια ημέρα η Παρέα αντιμετωπίζει τον Πρωτέα.

Μη αναμενόμενη προσέλευση
Παρότι επρόκειτο για ένα αρκετά ενδιαφέρον ματς με δυο ομάδες πάνω-κάτω ίδια δυναμικής οι θεατές δεν ξεπέρασαν τους 50.

Εξαρτάται από το τελευταίο
Η κατάταξη των δυο ομάδων, οι οποίες έχουν προκριθεί στην επόμενη φάση θα εξαρτηθεί από τη συνάντηση Εύρυτος-Ποταμιά.

Ισάριθμοι πρώτοι

Για τον Εύρυτο οι: Αποστόλης Πιπέρας(Φωτογραφία αριστερά) και Βαγγέλης Κουτσούμπας(Φωτογραφία δεξιά) σημείωσαν από 12 πόντους. Ο πρώτος σκόραρε και έξω από τα 6,75.

Σταθερή αξία
Η ομάδα της Παρέας B.C. αποτελεί μια διαχρονική αξία της διοργάνωσης παρά τις πολλές
απώλειες που είχε στο φετινό τουρνουά.

Μόνιμος 1ος σκόρερ-Εντυπωσιακό ντεμπούτο

Ο Κώστας Λυτάκης(Φωτογραφία αριστερά) ήταν πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού με 24 πόντους. Εξαιρετικό φετινό ντεμπούτο για τον Δημήτρη Θεοδοσόπουλο(Φωτογραφία δεξιά), που πέτυχε 22 με δυο τρίποντες «βόμβες» και ήταν ο MVP του αγώνα.

Πρώτο και για Κατσαρό

Ο Δημήτρης Κατσαρός(Φωτογραφία) έκανε την πρώτη του φετινή εμφάνιση με τους «πορτοκαλί», στους οποίους αγωνίζεται για δεύτερη συνεχόμενη περίοδο.

Μικρό προβάδισμα
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 11-13, αν και είχαν βρεθεί μπροστά και με 2-10.

Ντέρμπι το ματς
Η Παρέα ολοκλήρωσε το ημίχρονο μπροστά ξανά με δυο πόντους(23-15). Οι δυο ομάδες είχαν ένα ισόπαλο επιμέρους 14-14.

Σε ίδια επίπεδα
Εύρυτος και Παρέα συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ. Μετά από ένα επιμέρους 17-18 το 3ο δεκάλεπτο έληξε με 40-43.

Ψύχραιμη στο τέλος
Οι «πορτοκαλί» κατάφεραν στα τελευταία πέντε λεπτά να αποσπαστούν στο σκορ και να πάρουν την πολύτιμη νίκη με 50-59, έχοντας ένα επιμέρους 10-16.

Αποβολή Πιπέρα
Ο πλέι μέικερ του Ευρύτου Αποστόλης Πιπέρας αποχώρησε με πέντε ατομικά φάουλ λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

11-13, 23-25, 40-43, 50-59

Εύρυτος (Βασίλης Ρουμελιώτης): Πιπέρας 12(1), Χουσιάδας 4, Μπόνιας 8, Ζαχαρόπουλος, Ρουμελιώτης Β. 7(1), Κουτσούμπας 12, Καλαμπάκας, Παλαιός 5(1), Τσιαμάκης 2

Παρέα B.C. (Δημήτρης Κολλημένος): Κατσαρός 2, Σβερώνης 5(1), Φεγγούλης, Παπαρούπας 4, Λυτάκης 24, Μπύρος, Θεοδοσόπουλος 22(2), Κολλημένος Δ., Καλύβας 2

Διαιτητές: Δημήτρης Λερογιάννης& Άγγελος Σαμαντάς
Κριτής: Θανάσης Γιαννόπουλος
Χρονομέτρης: Γιάννης Τσάνε
Χρονομέτρης 24΄΄:  Σπύρος Κολόκας

Ρεπορτάζ& Φωτογραφίες: Παναγιώτης Κόλλιας