Κυριακή 20 Μαΐου 2018

ΑΕΚ-Απεραντιακός 4-1

Με ανατροπή στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ επικράτησε του Απεραντιακού με 4-1.
Ο αγώνας διεξήχθη την Κυριακή(20/5) στο Δημοτικό στάδιο Καρπενησίου και ξεκίνησε στις 3 και μισή το μεσημέρι. Ήταν στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Β΄ Ευρυτανίας, έγινε κάτω από διάστημα έντονης βροχόπτωσης και χωρίς την παρουσία θεατών.
Η ΑΕΚ του Ηλία Μπακόλα έκανε την ολική ανατροπή στο δεύτερο μέρος, αφού ενώ βρέθηκε να χάνει πίσω στο σκορ, οι Σπύρος Καραγιάννης και Σάκης Ρούσσης σκόραραν από δυο τέρματα ο καθένας για το τελικό σκορ. Μάλιστα ο πρώτος είχε και δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο.
Ο Απεραντιακός του Χριστόφορου Κατσίκη παρότι προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με γκολ του Κώστα Μπακόλα και είχε και δοκάρι στο δεύτερο μέρος με φάουλ του Κοσμά Τσιαμάκη δεν μπόρεσε να κρατήσει το υπέρ του αποτέλεσμα έχοντας αρκετά κενά στην άμυνα. Μάλιστα οι Απεράντιοι νοιώθουν αδικημένοι από το αποτέλεσμα ισχυριζόμενοι ότι ο «δικέφαλος» είχε πλειάδα παράνομων ποδοσφαιριστών.
Την επόμενη (6η) αγωνιστική ο Απεραντιακός θα αγωνιστεί με τα Άγραφα, ενώ η ΑΕΚ θα παίξει με το Κρίκελλο. Ο Απεραντιακός βρίσκεται στην 3η θέση με 5 βαθμούς, ενώ η ΑΕΚ στην 4η φτάνοντας τον 1ο πόντο.

Χωρίς θεατές
Ένα ακόμη παιχνίδι της Β΄ κατηγορίας έγινε χωρίς την παρουσία θεατών.

Και…οι «πλαστοί»;
Για ακόμη ένα παιχνίδι της ΑΕΚ έγινε αρκετός λόγος για «πλαστούς» ποδοσφαιριστές, ωστόσο ο Απεραντιακός αν και νοιώθει αδικημένος δε προχώρησε σε κάποια ένσταση στο τέλος της αναμέτρησης.

«Ξεκόλλησε» από το -2
Η ΑΕΚ μετά την πρώτη της νίκης στο πρωτάθλημα ανέβηκε στον 1 βαθμό απαλείφοντας την ποινή των -2 βαθμών.

Με Λιάγκο στο τέρμα

Την εστία των φιλοξενούμενων υπερασπίστηκε ο αμυντικός Βασίλης Λιάγκος, αφού ο πορτιέρο Παναγιώτης Πατλιάς απουσίαζε.

Μπροστά με Μπακόλα

Ο Απεραντιακός στο 33ο λεπτό προηγήθηκε όταν ο Κώστας Μπακόλας από το ύψος του πέναλτι με πλασέ στην αριστερή γωνία του Στέφανου Κοράκη έκανε το 0-1.

Δοκάρι με Καραγιάννη
Η ΑΕΚ είχε δοκάρι στο επόμενο λεπτό όταν ο Σπύρος Καραγιάννης έκανε έξοχη προσπάθεια από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή και σούταρε στο δεξί δοκάρι του Απεραντιακού.

«Κατακλυσμός» στο φινάλε
Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους επικράτησε έντονη βροχόπτωση, όπου είχε ως αποτέλεσμα την αργοπορία έναρξης του β΄ μέρους.

12΄: Ο Καραγιάννης έδωσε στον Παρούτσα που σούταρε από κοντά και ο Λιάγκος απέκρουσε.
17΄: Σουτ του Καρδαμπίκη πέρασε πάνω από το τέρμα του Κοράκη.
18΄: Ο Καρδαμπίκης έδωσε στον Μπακόλα, που σούταρε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της ΑΕΚ.
24΄: Ο Καρδαμπίκης έβγαλε τον Κονδύλη απέναντι στον Κοράκη, αυτός πλάσαρε και ο γκολκίπερ της ΑΕΚ απέκρουσε σε κόρνερ.
27΄: Ο Καραγιάννης έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά και το σουτ του Ρούσση έφυγε πάνω από την εστία των Απεράντιων.
33΄: Ο Μπακόλας με έξοχο πλασέ στην αριστερή γωνία της ΑΕΚ έκανε το 0-1.
34΄: Ο Καραγιάννης έκανε την κούρσα από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή και σούταρε στο δεξί δοκάρι του Λιάγκου.
35΄: Ο Κατσιάδας με μπαλιά ακριβείας βρήκε τον Κονδύλη που πλάσαρε τον Κοράκη, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια.

Ισοφάρισε ο Καραγιάννης
Μόλις στο 7΄ λεπτό του δεύτερου μέρους ο Σπύρος Καραγιάννης μετά την όμορφη πάσα του Σάκη Ρούσση με διαγώνιο σουτ στην δεξιά γωνία των φιλοξενούμενων έφερε το ματς στα ίσα (1-1).

Άτυχος ο Τσιαμάκης

Ο Απεραντιακός στο 55΄ είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοσμά Τσιαμάκη από αριστερά.

Μπροστά με Ρούσση
Στο 68΄ ο Σάκης Ρούσσης έκλεψε την μπάλα από τον Κοσμά Τσιαμάκη μπήκε μόνος στην περιοχή των φιλοξενούμενων και με όμορφο ψηλοκρεμαστό πλασέ διαμόρφωσε το 2-1.

Σκόραρε ξανά
5 λεπτά αργότερα ο ταχύτατος μέσος Σάκης Ρούσσης σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα όταν στο τετ α τετ με τον Βασίλη Λιάγκο πλάσαρε υποδειγματικά για το 3-1.

4ο στην κόντρα
Ο «δικέφαλος» σκόραρε για 4η φορά στο παιχνίδι βάζοντας νέο γκολ στην κόντρα επίθεση, όταν ο Σπύρος Καραγιάννης βρέθηκε τετ α τετ με τον πορτιέρο των Απεράντιων γράφοντας εύκολα το τελικό 4-1.

52΄: Ο Ρούσσης έδωσε στον Καραγιάννη που με διαγώνιο σουτ στην δεξιά γωνία του Λιάγκου ισοφάρισε σε 1-1.
55΄: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιαμάκη από αριστερά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κοράκη.
58΄: Απευθείας φάουλ του Κονδύλη μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.
66΄: Σουτ του Καρδαμπίκη μπλόκαρε ο Κοράκης.
68΄: Ο Ρούσσης έκλεψε την μπάλα από τον Τσιαμάκη μπήκε μόνος στην περιοχή του Απεραντιακού και με ψηλοκρεμαστό πλασέ έκανε το 2-1.
73΄: Ο Ρούσσης μπήκε τετ α τετ στην περιοχή του Απεραντιακού και εύκολα πέτυχε το 3-1.
76΄: Ο Καραγιάννης έφυγε μόνος ταχύτατα στην κόντρα επίθεση και με πλασέ έκανε το τελικό 4-1.
78΄: Σουτ του Καρδαμπίκη απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κοράκης.
82΄: Πλασέ του Κονδύλη από κοντά μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.

ΑΕΚ: Καραγιάννης, Ρούσσης
Απεραντιακός: Καρδαμπίκης, Μπακόλας

-

ΑΕΚ (Ηλίας Μπακόλας): Κοράκης, Νιαβής, Λάππας, Γιαννόπουλος Γ., Τσόγκας, Μπέσσας Ι., Παρούτσας, Καραγιάννης, Ρούσσης, Κοτσιμπός, Χαβέλος

Απεραντιακός (Χριστόφορος Κατσίκης): Λιάγκος, Κοντογιώργος, Κουτσοθανάσης Κ., Τσιαμάκης, Τσιαμπόκαλος, Αρβανίτης, Κονδύλης, Μπακόλας, Ζαρμακούπης, Κατσιάδας(76΄ Κατσίκης), Καρδαμπίκης

Διαιτητής: Σπύρος Μπύρος (ΕΠΣ Ευρυτανίας)
1ος Βοηθός: Νίκος Παπαρούπας (ΕΠΣ Ευρυτανίας)
2ος Βοηθός: Δημήτρης Γιαννιώτης (ΕΠΣ Ευρυτανίας)