Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017

Έφηβοι: Άρης Σπερχειάδας-Π.Α.Κ. 68-57

Διπλασίασε τις νίκες του ενάντια στην Π.Α.Κ. ο Άρης Σπερχειάδας, ο οποίος στο φινάλε του πρωταθλήματος επιβλήθηκε της Ευρυτανικής ομάδας με 68-57.
Η συνάντηση διεξήχθη την Κυριακή 17 Δεκεμβρίου στο κλειστό γήπεδο Σπερχειάδας. Άρχισε στις 1 και ήταν στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του ΣΤ΄ Ομίλου του εφηβικού πρωταθλήματος μπάσκετ της ΕΣΚΑΣΕ.
Ο Άρης του Δημήτρη Έλληνα έκανε δυναμικό ξεκίνημα και εκμεταλλευόμενος και τον παράγοντα έδρα πανηγύρισε την νίκη, η οποία του χάρισε μια «τίμια» βαθμολογική κατάταξη. Κορυφαίος με 28 πόντους για ακόμη μια φορά ο Γιώργος Ξανθόπουλος.
Η Π.Α.Κ. του Φώντα Ζαχαρόπουλου «πληγώθηκε» στο καλάθι, έχοντας αρκετές και σημαντικές απουσίες για ένα ακόμη ματς, με αποτέλεσμα να κλείσει με ήττα το μίνι πρωτάθλημα .Με 28 και δυο εύστοχα 3ποντα τελείωσε το ματς ο Αποστόλης Νούλας.
Η Σπερχειάδα τερμάτισε στην 3η θέση, έχοντας απολογισμό δυο νίκες και τέσσερις ήττες(8 βαθμοί). Η ομάδα του Καρπενησίου αναδείχτηκε 4η(τελευταία) με μια νίκη και πέντε ήττες(7 βαθμοί). Αμφότερες αποκλείστηκαν από την επόμενη φάση.

Ευρυτανική 3αδα
Ένας εκ των δυο διαιτητών ήταν ο Ευρυτάνας Θανάσης Χουσιάδας, ενώ τον ρόλο των κριτών «επωμίστηκαν» οι: Θανάσης Γιαννόπουλος και Χρήστος Κοσμάς.

«Άσος» ο Ξανθόπουλος

Ξεχώρισε από πλευράς νικητών ο Γιώργος Ξανθόπουλος(Φωτογραφία), ο οποίος έβαλε 28 πόντους. Ο σέντερ Δημήτρης Δημητρίου είχε 12.

Μόνο για το γόητρο
Ο αγώνας είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον μόνο για την κατάληψη της 3ης θέσης. Έσπερος και Αναγέννησης προκρίθηκαν από αυτόν τον όμιλο στην 2η φάση.

Ίδιος συντελεστής Νούλα

Για τους φιλοξενούμενους ο γκάρντ Αποστόλης Νούλας(Φωτογραφία αριστερά) ήταν ξανά «μπροστάρης» στο σκοράρισμα με 28 πόντους. Ακολούθησε με 20 ο Λάμπρος Τσιώλης. Από δυο εύστοχα τρίποντα για τον καθένα.

Δυναμικά ο Άρης
Οι γηπεδούχοι του Δημήτρη Έλληνα «πάτησαν» πιο δυναμικά στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 18-10.

Το ανέτρεψε η Π.Α.Κ.
Βελτίωσε το αγωνιστικό της πρόσωπο στη δεύτερη περίοδο η Ακαδημία. Οι παίχτες του Φώντα Ζαχαρόπουλου μάλιστα πέρασαν μπροστά με 29-30, έχοντας ένα επιμέρους 11-20 υπέρ τους.

Και ξανά μπροστά
Οι Φθιωτοί ξαναπήραν τα ηνία του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο. Είχαν ένα επιμέρους 16-10, τελειώνοντας το δεκάλεπτο με 68-57.

Νικητές οι Σπερχειαδίτες
Καλή απόδοση έπιασε στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης και έφτασε στο πρώτο του εντός έδρας «ροζ» φύλλο αγώνος. Επικράτησε με διαφορά 11 πόντων(68-57). Είχε ένα επιμέρους 23-17 υπέρ του.

18-10, 29-30, 45-40, 68-57

Άρης (Δημήτρης Έλληνας): Έλληνας Θ., Ντάσιος 8, Τσούμας, Καραματσούκης 9(3), Ρέντζης 6, Ζάχος, Έλληνας Σ. 4, Φλέγγας 1, Δημητρίου 12, Καραντζούνης, Ξανθόπουλος 28

Π.Α.Κ. (Φώντας Ζαχαρόπουλος): Μοτσιόλας, Γραμματίκας, Καραντάνας, Νούλας 28(2), Μπίκας, Τσιώλης 20(2), Τσιαμάκης, Γραβάνης 2, Τόλης, Μπακατσιάς, Μαντζαφίνης, Σβερώνης 7

Διαιτητές: Ιωάννης Ευαγγελόπουλος& Θανάσης Χουσιάδας(Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)
Κριτές: Θανάσης Γιαννόπουλος& Χρήστος Κοσμάς(Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)