Κυριακή 5 Αυγούστου 2018

Φλαμουρτάρι-ΑΕΚ(Κ20) 1-0

Με τέρμα του Emiljano Musta στο 30ο λεπτό η Φλαμουρτάρι νίκησε με 1-0 της Κ20 της AEK.
Το φιλικό προετοιμασίας διεξήχθη το Σάββατο(1/8) στο αθλητικό κέντρο Καρπενησίου και άρχισε στις 6 το απόγευμα. Έγινε κάτω από καλές καιρικές συνθήκες παρουσία περίπου 50 θεατών.
Η Φλαμουρτάρι του Ilir Daja ζευγάρωσε τις φιλικές της νίκες αφού μετά το 13-0 επί των επίλεκτων Ευρυτάνων νίκησε και την ομάδα της ΑΕΚ. Είχε αρκετά καλή εικόνα στο πρώτο 45λεπτο και χάρης το τέρμα του Emiljano Musta επικράτησε με 1-0.
Η ΑΕΚ του Γιώργου Σίμου έδωσε το πρώτο της «τεστ» και άφησε θετικά δείγματα γραφής, αναλογιζόμενοι το γεγονός ότι έπαιζε με μια αντρική ομάδα 1ης κατηγορίας αρκετά δυνατή και σκληροτράχηλη. Έγινε απειλητική κυρίως μέσα από γρήγορες επιθέσεις.
Η Κ20 της ΑΕΚ θα δώσει την Τρίτη(7/8) το επόμενο φιλικό της κόντρα σε ομάδα επίλεκτων της Ευρυτανίας. Αντίθετα η Αλβανική ομάδα δεν έχει προγραμματίσει κάποιο φιλικό στο Καρπενήσι .

Λίγοι θεατές
Μικρό ήταν το ενδιαφέρον των φιλάθλων της πόλης μας, αφού το φιλικό έγινε παρουσία μόλις περίπου 50 θεατών.

Διοικητικοί της Φλαμουρτάρι
Παράγοντες της Φλαμουρτάρι βρέθηκαν στο Καρπενήσι, ώστε να παρακολουθήσουν το δεύτερο φιλικό της ομάδας τους.

Ο Φθιωτός Μαλισσόβας

Ο αριστερός μπακ  Αλέξης Μαλισσόβας(Φωτογραφία) της ομάδας νέων της ΑΕΚ κατάγεται από τη Φθιώτιδα.

Ντεμπούτο Μαχαίρα

Την πρώτη του παρουσία με τα «κιτρινόμαυρα» κατέγραψε ο Θεοδόσης Μαχαίρας(Φωτογραφία), που αγωνιζόταν στους νέους του Πανιωνίου. Μάλιστα έχει υπογράψει επαγγελματικό συμβόλαιο με τον «δικέφαλο», όπως και οι: Γιάννης Τσιβελεκίδης, Κώστας Σταμούλης, Μιχάλης Μπούσης και Γιάννης Σαρδέλης.

Προληπτικά εκτός
Δεν αγωνίστηκαν από τη Φλαμουρτάρι οι: Tomislav Busic, Alessio Hyseni και Franc Veliu, καθώς και ο υπό δοκιμή Fandjo Kasembe.

Α΄ Μέρος

Καλύτερα η Φλαμουρτάρι
Η Φλαμουρτάρι είχε την ελαφριά υπεροχή στο α΄ μέρος και την μετουσίωσε σε γκολ πηγαίνοντας στο ημίχρονο μπροστά με 1-0.

Σκόραρε στο ημίωρο

Με την συμπλήρωση σχεδόν μισής ώρας παιχνιδιού η Φλαμουρτάρι πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα. Ο Arinaldo Rrapaj εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Muhamed Useini πήρε την κεφαλιά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ Άγγελος Τάφας απέκρουσε και ο Emiljano Musta στην επαναφορά με πλασέ από κοντά σκόραρε το μοναδικό γκολ του αγώνα (1-0).

Οι καλύτερες φάσεις
6΄: Σουτ του Μπούση εκτός περιοχής μπλόκαρε ο Kolici.
19΄: Ο Siljanovski σέντραρε από τα δεξιά και η κεφαλιά του Musta έφυγε άουτ από το αριστερό δοκάρι.
30΄: O Rrapaj εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Useini πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο πορτιέρο της ΑΕΚ απέκρουσε και στην επαναφορά ο Musta με πλασέ έκανε το 1-0.
35΄: O Haruni σούταρε πάνω από την εστία του «δικέφαλου».
41΄: Σουτ του Μάρκου εκτός περιοχής μπλόκαρε ο γκολκίπερ της Φλαμουρτάρι.

Β΄ Μέρος

Χωρίς τέρμα
Με λίγες καλές στιγμές κύλησε το δεύτερο 45λεπτο και το 1-0 παρέμεινε ως το τέλος.

«Πρώτη» Torassa

Ο Αργεντινός Agustin Torassa(Φωτογραφία) έκανε την πρώτη του ανεπίσημη εμφάνιση με τους Αλβανούς στην επανάληψη.

Διαμαρτυρήθηκε για χέρι
Στο 89΄ μετά το κόρνερ του Κώστα Μπιλικαΐδή  και την κεφαλιά του Γιώργου Πετούση, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Blerim Kotobelli, όμως ο ρέφερι Δημήτρης Κουρλός θεώρησε ότι δεν υπήρχε παράβαση και άφησε το παιχνίδι να εξελιχτεί.

64΄: Ο Σαρδέλης σέντραρε από τα δεξιά και σουτ του Πετούση πέρασε άουτ από το δεξί δοκάρι της Φλαμουρτάρι .
67΄: Κόρνερ του Torassa, κεφαλιά του Batha έφυγε πάνω από το τέρμα του Τάφα.
86΄: O Torassa σούταρε εκτός περιοχής άουτ από το δεξί δοκάρι.