Πέμπτη 2 Αυγούστου 2018

Επίλεκτοι Ευρυτανίας-Φλαμουρτάρι 0-13

Με το «αστρονομικό» 13-0 συνέτριψε σε φιλικό η Φλαμουρτάρι την ομάδα επίλεκτων ποδοσφαιριστών από την Ευρυτανία.
Το φιλικό προετοιμασίας πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη(1/8) στο αθλητικό κέντρο Καρπενησίου και ξεκίνησε στις 6 το απόγευμα. Έγινε κάτω από ηλιοφάνεια και καλές καιρικές συνθήκες παρουσία περίπου 50 θεατών.
Οι επίλεκτοι της ΕΠΣ Ευρυτανίας κατέβηκε χωρίς να έχει κάνει προετοιμασία και χωρίς οι ποδοσφαιριστές να έχουν προπονηθεί μέσα στο καλοκαίρι, με αποτέλεσμα να δεχτεί 13 τέρματα και μια βαριά ήττα. Η πλειοψηφία των παιχτών της ήταν παίκτες της πρωταθλήτριας Ευρυτανίας Ποταμιάς.
Η Φλαμουρτάρι του Ilir Daja έκανε μια δυνατή προπόνηση κόντρα στους επίλεκτους, σκοράροντας ακατάπαυστα και χάνοντας πληθώρα ευκαιριών. Τα γκολ σημείωσαν οι: Idriz Batha, Tomislav Busic(3), Alessio Hyseni, Muhamed Useini, Emilijano Musta, Arinaldo Rrapaj(2), Ardit Ziaj (2), Arber Beqaj και Shaquir Haruni.
Η ομάδα της μικτής Ευρυτανίας θα δώσει το επόμενο φιλικό της με τους νέους της ΑΕΚ, όπως και η Φλαμουρτάρι.

Λίγοι θεατές
Η φιλική αναμέτρηση έγινε παρουσία περίπου 50 θεατών.

Περισσότεροι από Ποταμιά
Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων οι ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν με τους επίλεκτους κατέκτησαν το πρωτάθλημα της Α΄ Ευρυτανίας με την Ποταμιά.

«Ισοφάρισε» το 0-13 του Παναιτωλικού
Το 0-13 της Φλαμουρτάρι μαζί με το 0-13 του Παναιτωλικού δυο χρόνια πριν ενάντια στον Αίολο αποτελούν τα μεγαλύτερα σκορ φιλικών αναμετρήσεων που έχουν γίνει στο Καρπενήσι.

Τρία ντεμπούτα

Την πρώτη τους ανεπίσημη συμμετοχή με την Φλαμουρτάρι έκαναν οι: Enea Kolici, Blerim Kotobelli (Φωτογραφία) και Idriz Batha, καθώς και ο τεχνικός Ilir Daja. Μάλιστα ο Kotobelli συμμετείχε σε όλο το 90λεπτο.

Ο γνώριμος Κολίτσι

Ο τερματοφύλακας της Φλαμουρτάρι Αντρέας Κολίτσι έχει πραγματοποιήσει ξανά προετοιμασία στο Καρπενήσι και συγκεκριμένα το 2009 με τον Ολυμπιακό Βόλου. Υπήρξε μάλιστα τερματοφύλακας και άλλων Ελληνικών ομάδων.

7 στο πρώτο
Η Αλβανική ομάδα σκόραρε 7 φορές στο πρώτο μέρος, φτάνοντας στο 0-7.

Στο 20΄ έβαλε 4

Μέσα σε διάστημα 20 λεπτών η Φλαμουρτάρι σκόραρε 4 φορές. Ο Idriz Batha (Φωτογραφία Αριστερά) με σέντρα-σουτ στο 2, ο Timoslav Busic (Φωτογραφία Κέντρο) αφού πρώτα σημάδεψε το δοκάρι σκόραρε στην επαναφορά στο 14΄, o Alessio Hyseni (Φωτογραφία Δεξιά) με σουτ στο 18΄ και ο Timoslav Busic στο 20΄ μετά από λάθος του Γιάννη Φεγγούλη «έγραψαν» το 0-4.

Διακοπή για νερό
Στο 22΄ ο Δημήτρης Κουρλός διέκοψε για λίγα λεπτά το παιχνίδι ώστε οι ποδοσφαιριστές να δροσιστούν.

Ακόμη 3 φορές

Η εστία των επιλέκτων παραβιάστηκε άλλες 3 φορές στο α’  μέρος. Στο 26΄ ο Muhamed Useini (Φωτογραφία Αριστερά) με κεφαλιά μετά από σέντρα του Blerim Kotobelli, ο Κρόατης Tomislav Busic στο 33΄ εξ επαφής σημείωσε χατ-τρικ και ο Emiljano Musta (Φωτογραφία Δεξιά) στο 42΄ με κεφαλιά μετά την σέντρα του Alessio Hyseni πέτυχαν το 0-7 του ημιχρόνου.

2΄: O Batha έκανε την προσπάθεια μέσα από την περιοχή και δεξιά και με σουτ στην κλειστή γωνία του Φεγγούλη πέτυχε το 0-1.
11΄: Πλασέ του Busic από κοντά απέκρουσε με τα πόδια ο γκολκίπερ των γηπεδούχων.
14΄: Ο Useini σέντραρε από τα δεξιά, ο Busic σούταρε στο δεξί κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά ο ίδιος με πλασέ διαμόρφωσε το 0-2.
15’: Ο Useini σούταρε εκτός περιοχής πάνω από το τέρμα του Φεγγούλη.
18΄: Ο Batha πάσαρε στον Hyseni, που με σουτ στην δεξιά αντίπαλη γωνία έκανε το 0-3.
20΄: Μετά από τραγικό λάθος του Φεγγούλη, ο Busic σε κενή εστία εύκολα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4.
26΄: O Kotobelli σέντραρε από τα δεξιά και ο Useini με κεφαλιά έκανε το 0-5
33’: Ο Musta έβγαλε σέντρα από αριστερά και ο Busic με εξ επαφής προβολή πραγματοποίησε το 0-6.
42΄: O Hyseni έβγαλε σέντρα από τα δεξιά και ο Musta με κεφαλιά πέτυχε το 0-7.

Πήρε Sali

Την εστία της ομάδας της Ευρυτανίας υπερασπίστηκε στην επανάληψη ο γκολκίπερ της Φλαμουρτάρι Edmir Sali.

Δοκιμάστηκε ο Kasembe

Σε ολόκληρο το δεύτερο μέρος με την ομάδα της Φλαμουρτάρι αγωνίστηκε ο υπο δοκιμή Γάλλος μέσος Fandjo Kasembe, που αγωνιζόταν στην Stade Malherbe Caen B.

Ίδια εικόνα
Δεν άλλαξε κάτι στην επανάληψη, με την Φλαμουρτάρι με αρκετά νέα παιδιά να επιτίθεται διαρκώς και να φτάνει στο τελικό 0-13 βάζοντας 6 γκολ ακόμα.

Δοκάρι στο ξεκίνημα
Στην έναρξη της επανάληψης ο Ardit Ziaj είχε δοκάρι με κεφαλιά μέσα από σέντρα του Arber Beqaj από τα δεξιά.

0-8 με Rrapaj

Στο 55΄ μετά την πάσα με το κεφάλι του Shaquir Haruni ο Arinaldo Rrapaj σκόραρε για το 0-8

Δίλεπτο τερμάτων

Ο Ardit  Ziaj (Φωτογραφία Αριστερά) στο 72΄ και ο Arber Beqaj (Φωτογραφία Δεξιά) ένα λεπτό αργότερα ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 0-10.

Φινάλε γκολ

Το φιλικό ολοκληρώθηκε με τρία ακόμη γκολ ο Shaquir Haruni (Φωτογραφία) με εντυπωσιακό σουτ στο 80΄, ο Ardit Ziaj με πλασέ στο 86΄ και ο Arinaldo Rrapaj με σουτ στο 89΄ διαμόρφωσαν το τελικό 0-13.

47΄: Ο Beqai έκανε την σέντρα από τα δεξιά και η κεφαλιά του Ziaj σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
55΄: O Haruni έκανε την κεφαλιά-πάσα για τον Rrapaj που με σουτ έκανε το 0-8.
53’: Σουτ του Ziaj απέκρουσε σε κόρνερ ο πορτιέρο των επιλέκτων.
61΄: Μετά από συνδυασμό του Haruni με τον Beqaj, ο Rrapaj σούταρε άουτ.
68΄: O Rrapaj πάσαρε στον Ziaj που σούταρε άουτ.
72΄: Ο Ziaj έκανε ατομική ενέργεια και με πλασέ σκόραρε (0-9)
73’: O Beqaj αφού έπαιξε το 1-2 με τον Ziaj σκόραρε για το 0-10
80’: O Beqaj σέντραρε από δεξιά και ο Haruni με εντυπωσιακό σουτ πέτυχε τέρμα για το 0-11.
86’: O Ziaj βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα πλάσαρε ο γκολκίπερ, απέκρουσε και στην επαναφορά ο ίδιος με πλασέ διαμόρφωσε το 0-12.
89΄: Ο Muccolari πάσαρε στον Rrapaj που με σουτ έκανε το 0-13.

-

Επίλεκτοι Ευρυτανίας (Γιώργος Φαρμάκης): Φεγγούλης(46΄ Sali), Γιαννακόπουλος(46΄ Ζαλοκώστας), Μισύρης(46΄ Σαπούνης), Ζαραβέλης, Φαρμάκης, Ντουφεκιάς(46΄ Τσάκνης), Ξαγάρας(46΄ Μπίκας), Νούλας(46΄ Μαντζιούτας), Μπακαλίδης, Κατσαρής(46΄ Σταμούλης), Γενιτσαρόπουλος

Φλαμουρτάρι (Ilir Daja): Kolici(46΄ Qirko), Kotobelli, Veliu(46’ Maze), Polozani(46’  Haruni), Musta(46’ Ziaz), Siljanovski(46’ Mucollari), Batha(46’ Qarri Μ.) Useini(46’  Rrapaj), Deliaj(46’ Tushi), Hyseni(46' Beqaj), Busic(46’ Kasembe)

Διαιτητής: Δημήτρης Κουρλός(ΕΠΣ Ευρυτανίας)
1ος Βοηθός: Σπύρος Μπύρος(ΕΠΣ Ευρυτανίας)
2ος Βοηθός: Μαρία Χρυσαφοπούλου(ΕΠΣ Ευρυτανίας)