Τετάρτη 25 Ιουλίου 2018

ΟΦΗ-Λάρισα 1-0

Με σκόρερ τον Νίκο Κοροβέση στο 58΄ ο ΟΦΗ επιβλήθηκε σε φιλικό της Λάρισας με 1-0, διπλασιάζοντας τις νίκες της.
Το φιλικό προετοιμασίας πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη(25/7) στο αθλητικό κέντρο Καρπενησίου και ξεκίνησε στις 6 το απόγευμα. Έγινε κάτω από συννεφιά και βροχόπτωση στην επανάληψη παρουσία περίπου 100 φιλάθλων.
Ο ΟΦΗ του Νίκου Παπαδόπουλου βελτίωσε άρδην την παρουσία του στο δεύτερο μέρος και έφτασε στην δεύτερη φιλική του νίκη. Είχε αρκετά καλή επιθετική ανάπτυξη στην επανάληψη, φτάνοντας στο νικητήριο τέρμα στο 58΄ με τον Νίκο Κοροβέση.
Η Λάρισα του Σωτήρη Αντωνίου είχε την υπεροχή στο α΄ μέρος ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα, ωστόσο δε μπόρεσε να κάνει την μεγάλη φάση. Στα φιλικά του Καρπενησίου γνώρισε δυο ήττες , είχε μια ισοπαλία και δεν κατάφερε να σκοράρει.
Οι Κρητικοί θα δώσουν το τελευταίο τους φιλικό επί Ευρυτανικού εδάφους το Σάββατο (28/7) κόντρα στην Παναχαϊκή, ενώ η ΑΕΛ αναχωρεί  από τη πόλη μας, στην οποία έφτασε στις 9 Ιουλίου.

Περίπου 100
Το φιλικό ματς έγινε παρουσία περίπου 100 θεατών. Για ένα ακόμη ματς παρών ήταν ο «μεγαλομέτοχος» της ΑΕΛ Αλέξης Κούγιας.

2Χ2 ο ΟΦΗ
Μετά το 2-0 επί του Απόλλων Σμύρνης ο ΟΦΗ «ζευγάρωσε» τις φιλικές του νίκες επικρατώντας της Λάρισας με 1-0.

Δε σκόραρε
Η ΑΕΛ ούτε στο 3ο και τελευταίο φιλικό στο Καρπενήσι μπόρεσε να σκοράρει, «αποχαιρετώντας» τη πόλη μας με μια ισοπαλία και δυο ήττες.

Ζωντανά από τη Nova
Το παιχνίδι είχε ζωντανή τηλεοπτική κάλυψη και μεταδόθηκε από τα κανάλια Novasports.

Δυο κίτρινες
Την κίτρινη κάρτα του ρέφερι Δημήτρη Κουρλού αντίκρισαν οι: Μιγκέλ Μεγιάδο και Τάσος Παπάζογλου του ΟΦΗ.

Δεν αγωνίστηκαν
Προληπτικά από πλευράς Λάρισας δεν έπαιξαν ο Ισπανός Πίτι και ο Αιγύπτιος Μπασέμ Μόρσι.

1 λεπτού σιγή
Ο ρέφερι του παιχνιδιού Δημήτρης Κουρλός κράτησε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων των πρόσφατων πυρκαγιών. Οι δυο ομάδες μάλιστα φόρεσαν μαύρα περιβραχιόνια.

Καλύτερα οι «βυσσινί»
Η ΑΕΛ ήταν ανώτερη στα πρώτα 20 λεπτά του ματς χάνοντας και 2-3 καλές ευκαιρίες.

Ανέβηκε μετά το 20΄
Ο ΟΦΗ ανέβηκε μετά το 20ο λεπτό έχοντας την καλύτερη του στιγμή στο 23΄ με σουτ του Βαγγέλη Πλατέλλα,  που αποκρούστηκε σε κόρνερ.

4΄: Ατομική ενέργεια και σουτ του Ντέλετιτς πέρασε πάνω από το τέρμα του Σωτηρίου.
6΄: Ο Καρανίκας έκανε την προσπάθεια από τα δεξιά, σούταρε και ο γκολκίπερ του ΟΦΗ μπλόκαρε στην αριστερή του γωνία.
15΄: Ο Μεγιάδο σούταρε και ο γκολκίπερ της ΑΕΛ μπλόκαρε.
18΄: Εκτέλεση φάουλ του Ντίνα από καλή θέση κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων της αριστερής γωνίας του Θεοδωρόπουλου.
23΄: Όμορφο «σκαστό» πλασέ του Πλατέλλα από το ύψος του πέρασε απέκρουσε σε κόρνερ από την δεξιά του γωνία ο γκολκίπερ της ΑΕΛ.
27΄: Ο Μεγιάδο σούταρε εκτός περιοχής και ο Θεοδωρόπουλος μπλόκαρε.

Μεγάλη στιγμή

Στο πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους ο Μίλος Ντέλετιτς έβγαλε τον Σουάντ Σαχίτι (Φωτογραφία) απέναντι στον Γιώργο Στρέζο, που  πλάσαρε και ο γκολκίπερ του ΟΦΗ απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια.

Πρώτο Παπάζογλου

Το τελευταίο απόκτημα του ΟΦΗ, ο κεντρικός αμυντικός Τάσος Παπάζογλου που αγωνιζόταν στον Απόλλωνα Σμύρνης έπαιξε σε όλη την επανάληψη.

Σκόρερ ο Κοροβέσης

Ο ΟΦΗ έφτασε στο 58΄ μετά από έξοχη επιθετική ενέργεια στο νικητήριο γκολ, όταν Χουάν Άνχελ Νεϊρα τροφοδότησε τον Νίκο Κοροβέση, που πλάσαρε εύστοχα τον Κώστα Θεοδωρόπουλο γράφοντας το 1-0.

Βροχή στα τελευταία
Στα τελευταία 20  λεπτά της αναμέτρησης έγιναν με βροχόπτωση.

Αποχώρησε λόγω τραυματισμού
Ο σκόρερ του ΟΦΗ Νίκος Κοροβέσης αποχώρησε στο 78΄ λόγω τραυματισμού με τον πιτσιρικά Βαγγέλη Νοικοκυράκη να παίρνει τη θέση του.

Θεαματικό Κάσσου

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων το θεματικό εναέριο σουτ του Πασχάλη Κάσσου της Λάερισας πέρασε ελάχιστα άουτ.

46΄: Ο Ντέλετιτς έκανε την μπαλιά για τον Σαχίτι, που πλάσαρε κι ο Στρέζος απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια.
47΄: Ο Μπολάκης σούταρε εκτός περιοχής άουτ από το δεξί δοκάρι της Λάρισας.
50΄: Ο Σαχίτι σούταρε από πλάγια αριστερά και ο Στρέζος μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια στην δεξιά του γωνία.
58΄: Ο Νέϊρα τροφοδότησε τον Κοροβέση, που με υποδειγματικό σουτ στην αριστερή γωνία του Θεοδωρόπουλου έκανε το 1-0.
66΄: Ο Κουτσιανικούλης σέντραρε από τα δεξιά και το μονοκόμματο σουτ του Κοροβέση χωρίς πίεση έφυγε άουτ από το δεξί δοκάρι.
89΄: Ο Κασάδο εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και η κεφαλιά του Γρομητσάρη έφυγε άουτ.
92΄: Ο Πινακάς σέντραρε από τα δεξιά και το πανέμορφο γυριστό σουτ του Κάσσου έφυγε άουτ.

Μεγιάδο, Παπάζογλου

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Σωτηρίου(46΄ Στρέζος), Δεληγιαννίδης(46΄ Μπολάκης), Κοιλιάρας(46΄ Αργυρόπουλος), Κομεσίδης(46΄ Φαζός), Ποτουρίδης(46΄ Παπάζογλου), Νάστος(46΄ Οικονόμου, 82΄ Κοντογιάννης), Μεγιάδο(46΄ Νέιρα), Ντίνας(46΄ Κοροβέσης, 78΄ λ.τρ Νοικοκυράκης), Πλατέλλας(46΄ Κουτσιανικούλης), Σασί(46΄ Κυριακίδης), Βουό(46΄ Παπαστεριανός)

Λάρισα (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωρόπουλος(59΄ Σουλούκος), Καρανίκας(69΄ Πινακάς), Ζίζιτς(84΄ Μπάμης), Μόρας(46΄ Γρομητσάρης), Γκόικοβιτς(46΄ Γκόλιας), Χούμπτσεφ(46΄ Κασάδο), Φατιόν(76΄ Χαλάτσης), Πέτροβικ(59΄ Παπαφώτης), Μιλοσάβλιεβιτς(46΄ Μπάλλας), Φρίουι(46΄ Σαχίτι), Ντέλετιτς(59΄ Κάσσος)

Διαιτητής: Δημήτρης Κουρλός(ΕΠΣ Ευρυτανίας)
1ος Βοηθός: Μίλτος Ελ Ταχάν(ΕΠΣ Ευρυτανίας)
2ος Βοηθός: Σπύρος Μπύρος(ΕΠΣ Ευρυτανίας)