Τρίτη 8 Αυγούστου 2017

Ταλαντούχοι και στο βουνό οι Ευρυτάνες δρομείς

Το Karpenisi Trail Run, το οποίο έγινε την Κυριακή 6 Ιουλίου είχε πολυάριθμες συμμετοχές από την Ευρυτανία και μάλιστα επιτυχημένες.
Στην διαδρομή Long Trail(25 km) ο 46χρονος Αλέξανδρος Λαμπράκης του Marathon Club κατετάγη 11ος γενικής(10ος άνδρας και 3ος στην κατηγορία του) με 4:16:18η Φωτεινή Κολόκα κατέκτησε την δεύτερη θέση στις γυναίκες(16η γενικής) με 4:39:06
Στην διαδρομή Semi Trail(15 km) ο Θανάσης Τζαβαλής της Τραχίνα αναδείχτηκε 6ος και 3ος στην ηλικιακή του κατηγορία με 1:45:21. Ο 41χρονος Νίκος Λιάπης της Evrytania Running Team τερμάτισε 10ος  με 1:52:31, ενώ 12ος ήταν ο Αλέκος Οικονόμου με 1:56:12. Ο Κώστας Κοντοπάνος του ΕΟΣ Καρπενησίου έκανε χρόνο 2:03:49 και ήταν 19ος, ενώ ο Νίκος Κοντοπάνος(Evrytania Runners) βρέθηκε στην 20η θέση με 2:05:20. Ο  Χρήστος Κοντοκώστας κάλυψε την απόσταση σε 2:15:43 και ήταν 30ος. Ο αρχηγός της Ποταμιάς Γιώργος Ζαγκότσης τερμάτισε 36ος με 2:24:51 και ο Κώστας Μπακογιάννης 37ος με 2:24:52. Ο Χριστόφορος Τσιάκαλος(Evrytania Running Team) ήταν 38ος με 2:25:43.
Στην διαδρομή Fun Trail(6 km) Στέλιος Νούλας και Ηλίας Αποστόλου ανέβηκαν στο βάθρο, καθώς ήταν 2ος και 3ος αντίστοιχα. Ο Νούλας έκανε χρόνο 0:31:35 και ο Αποστόλου 0:32:26.
Ο Νίκος Αρωνιάδας με 0:33:21 ήταν 5ος και ο 16χρονος Παναγιώτης Κοντοπάνος με 0:34:05 6ος(1ος στην ηλικιακή του κατηγορία). Στην 9η θέση βρέθηκε ο Γιώργος Χαβέλος με 0:36:48 και στην 12η ο Διονύσης Τάσιος με 0:43:28. Ο Δημήτρης Κολλημένος εκπροσώπησε το Evrytania Sport και ήταν 14ος με χρόνο 0:44:39.
Και στις γυναίκες δυο Καρπενησιώτισσες ήταν στις δυο πρώτες θέσεις. Η Ματίνα Νούλα με χρόνο 0:38:05 ήταν 1η και 10η γενικής, ενώ η Αντωνία Σαλαμάρα(Βοιωτοί Ημεροδρόμοι) με 0:45:00 αναδείχτηκε 2η γυναίκα και 15η γενικής.
Να αναφέρουμε την πολύ σημαντική συμβολή των πρωταθλητών μας Δημήτρη Ελευθερίου και Φωτεινής Κολόκα, με τον πρώτο να αναλαμβάνει τον σημαντικό ρόλο του τελευταίου αθλητή. Οι δυο τους έκαναν την χάραξη των διαδρομών, «τρέχοντας» όλες τις λεπτομέρειες του αγώνα, ο οποίος ήταν ο 2ος στην σειρά του Run Cup Challenge.