Σάββατο 3 Ιουνίου 2017

Ντόπιοι-Remal Madrid 63-42

Εύκολη νίκη πέτυχαν οι Ντόπιοι, επικρατώντας με 63-42 της Remal Madrid.
Η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 2/6 στο κλειστό γυμναστήριο Δήμου Καρπενησίου, αρχίζοντας στις 6. Ήταν στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του φετινού τουρνουά μπάσκετ Δήμου Καρπενησίου και έγινε υπό το βλέμμα λιγοστών θεατών.
Οι Ντόπιοι του Γιάννη Πέτρου έφτασαν σε μια άνετη νίκη, δίνοντας σημαντικό χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες της. Οι «κόκκινοι» βρήκαν ρυθμό στην δεύτερη και στην τρίτη περίοδο. Με 14 πόντους και δυο εύστοχα 3πονα έκλεισε τον αγώνα ο Κωνσταντίνος Λιάπης. Έχουν απολογισμό πλέον 5 νίκες και 2 ήττες, διεκδικώντας την 3η θέση.
Η Remal του Γιάννη Δαράβαλη είχε αρκετά καλή παρουσία στο πρώτο και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου πέτυχε τους 36 από τους 42 τους πόντους της. Ο Χρήστος Κατσαρής σημείωσε 9 πόντους με δυο εύστοχα 3ποντα. Οι «Μαδριλένοι» έχουν απολογισμό 1 νίκη και 5 ήττες.
Την επόμενη(9η) αγωνιστική οι Ντόπιοι θα παίξουν την Τετάρτη 7 Ιουνίου με τα Ψηλά Βουνά και η Remal(Έχει και υπόλοιπο παιχνιδιού με την Forestry) θα αγωνιστεί την Παρασκευή 9 Ιουνίου με τον Sporting B.C.

Συγγενείς και φίλοι
Μικρή προσέλευση φιλάθλων είχε η συνάντηση των Ντόπιων με την Remal, καθώς την παρακολούθησαν περίπου 20 θεατές.

Ούτε σε ημίχρονο

Παρότι έπαιξε λιγότερα από 20΄΄ ο Κωνσταντίνος Λιάπης(Φωτογραφία) ήταν ο πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού με 14 πόντους και δυο εύστοχα τρίποντα. Στους 12 σταμάτησε ο Βασίλης Τσουκαλάς.

3οι ή 4οι
Με νίκη στο ντέρμπι επί των Ψηλών Βουνών οι Ντόπιοι κατακτούν την 3η θέση και σε περίπτωση ήττας την 4η.

Παραλίγο διψήφιος

Για τα «Ρεμάλια» ο Χρήστος Κατσαρής ήταν ο πρώτος σκόρερ τους, σημειώνοντας 9 με δυο εύστοχα 3ποντα, έχοντας πολύ καλή παρουσία στο πρώτο δεκάλεπτο. Έναν λιγότερο έβαλε ο Παναγιώτης Ζωχάκης.

Μαχητική και μπροστά

Η Remal ήταν αρκετά ανταγωνιστική στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκε με βραχέα κεφαλή(16-17). Με 1/2 βολές του Βασίλη Τσολάκη, τρίποντα των: Χρήστου Κατσαρήκαι Κώστα Λελούδη(Φωτογραφία αριστερά) σημειώθηκε το 1-6 για τους «Μαδριλένους». Ο Παντελής Κωστής και ο Βασίλης Σβερώνης «όπλισαν» και αυτοί έξω από τα 6,75(7-8). Χρήστος Κατσαρής, Πάνος Αρβανίτης, Γιάννης Δαράβαλης και Παντελής Κωστής (Φωτογραφία κέντρο) σημείωσαν από ένα 2ποντο για το 11-10. Ο Παναγιώτης Ζωχάκης (Φωτογραφία δεξιά) με δυο συνεχόμενα καλάθια «έγραψε» το 11-14.  Ο Βασίλης Τσολάκης με όμορφο follow, o Βασίλης Τσουκαλάς με γκολ-φάουλ και εύστοχη βολή και ο Χρήστος Κατσαρής με νέο τρίποντο πέτυχαν το 16-17.

Αποκατάσταση τάξης

Οι «κόκκινοι» επέβαλλαν τον ρυθμό τους στην δεύτερη περίοδο και με κορυφαίο τον Βασίλη Τσουκαλά προηγήθηκαν με 36-21. Το επιμέρους σκορ ήταν 20-4 υπέρ τους. Με νέο γκολ-φάουλ του Βασίλη Τσουκαλά(Φωτογραφία αριστερά) και εύστοχη βολή, αλλά και δίποντο του ίδιου οι Ντόπιοι προηγήθηκαν με 21-17. Ο Βασίλης Σβερώνης(Φωτογραφία κέντρο) με σουτ για τρεις, ο Παντελής Κωστής με καλάθι και ο Βασίλης Τσουκαλάς με δίποντο και ένα ακόμη καλάθι και φάουλ, αλλά με άστοχη βολή «έγραψαν» το 30-17. Ο Βαγγέλης Λελούδης είχε 1/2 βολές(30-18). Ο Γιώργος Φαρμάκης(Φωτογραφία δεξιά) με δίποντο, ο Χρήστος Κατσαρής με 1/2 βολές, ο Βασίλης Σβερώνης με 1/2 βολές, ο Κώστας Λελούδης με καλάθι και φάουλ και ο Γιώργος Φαρμάκης με 1/2 βολές και δίποντο έκαναν το 36-21, με το οποίο τελείωσε το ημίχρονο.

Μεγάλά σερί
Οι Ντόπιοι μετέτρεψαν το 16-17 σε 30-17, κάνοντας ένα σερί 14-0 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου. Ενώ στην τρίτη περίοδο πέτυχαν ένα σερί 19-0(Το 39-23 σε 58-23).

Κυριαρχία Ντόπιων

Πολύ καλοί σε επίθεση και άμυνα ήταν και με το ξεκίνημα της επανάληψης οι Ντόπιοι, όπου με ένα επιμέρους 22-2 διαμόρφωσαν το 58-23(+35). Ο Κωνσταντίνος Λιάπης μπήκε «ζεστός» και πέτυχε 3ποντο γα το 39-21. Γιάννης Δαράβαλης(Φωτογραφία αριστερά), Χρήστος Κακαβάς(Φωτογραφία κέντρο) και Κωνσταντίνος Λιάπης έβαλαν 2ποντα για το 43-23. Με δυο σερί καλάθια του Χρήστου Κακαβά επετεύχθη το 47-23, ενώ Βασίλης Τσολάκης(Φωτογραφία δεξιά), Κωνσταντίνος Λιάπης και Γιάννης Καγκαράς ανέβασαν το σκορ στο 53-23. Ο Κωνσταντίνος Λιάπης με τρίποντο και δίποντο «έγραψε» το 58-23.
Ο Χρήστος Κακαβάς σταμάτησε προσπάθεια του Παναγιώτη Ζωχάκη, με τον τελευταίο να ανταποδίδει στην επόμενη επίθεση.

Μείωσαν οι «Ισπανοί»

Η Remal βρήκε πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου είχε ένα επιμέρους 5-19 υπέρ της. Το τελικό 63-42 άφησε και τους δυο ευχαριστημένους. Ο Αλέξανδρος Γενιτσαρόπουλος(Φωτογραφία αριστερά) με σουτ για τρεις, ο Παναγιώτης Ζωχάκης και ο Κωνσταντίνος Λιάπης με 2ποντο πέτυχαν το 60-28. Με τρίποντο του Βαγγέλη Λελούδη(Φωτογραφία κέντρο). Ο Παντελής Κωστήςπέτυχε τρίποντο για το 63-31. Οι «Μαδριλένοι» έκαναν ένα σερί 0-11 και έκαναν το τελικό 63-42 με δίποντο του Παναγιώτη Ζωχάκη, 3ποντο του Βαγγέλη Αθανασόπουλου(Φωτογραφία δεξιά), 2/2 βολές του Γιάννη Δαράβαλη, γκολ-φάουλ του Αλέξανδρου Γενιτσαρόπουλου και καλάθι του Βαγγέλη Αθανασόπουλου.

16-17, 36-21, 58-23, 63-42

Ντόπιοι (Γιάννης Πέτρου): Τσολάκης 5, Κωστής 10(2), Χονδρός, Σβερώνης Β. 7(2), Χαλκιάς, Κακαβάς 6, Λιάπης 14(2), Τσουκαλάς 12, Αρβανίτης 2, Δροσίνης, Φαρμάκης 5, Καγκαράς 2

Remal Madrid (Γιάννης Δαράβαλης): Γενιτσαρόπουλος 5(1), Αθανασόπουλος 5(1), Δαράβαλης 6, Κατσαρής 9(2), Λελούδης Ε. 4(1), Λελούδης Κ. 5(1), Ζωχάκης 8

Διαιτητές: Ίγκλι Οσμενάι& Ταξιάρχης Κουτρομάνος
Σημειωτής: Μαρία Συγγούνη
Χρονομέτρης: Θανάσης Γιαννόπουλος
Χρονομέτρης 24΄΄: Σπύρος Κολόκας

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Κολλημένος,