Τρίτη 16 Μαΐου 2017

Sporting B.C.-Forestry Force F.C. 49-46

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Sporting B.C., ο οποίος σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι επιβλήθηκε με 49-46 της μαχητικής Forestry Force F.C.
Το ματς διεξήχθη την Δευτέρα 15/5 στο κλειστό Καρπενησίου και άρχισε στις 20:00. Ήταν στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του 7ου τουρνουά μπάσκετ Δήμου Καρπενησίου, παρουσία περίπου 60 φιλάθλων.
Ο Sporting B.C. του Αλέξη Αρκουμάνη με ελάχιστους αθλητές ξανά στην διάθεση του απέδειξε την ποιότητα του και πήρε το «ροζ» φύλλο αγώνος. Ο Γιώργος Αρκουμάνης ήταν ο πρώτος σκόρερ της συνάντησης με 17 πόντους. Οι «αθλητικοί» έχουν απολογισμό 3 νίκες και 1 ήττα και θα τερματίσουν όπως όλα δείχνουν στην 3η θέση.
Η Forestry Force F.C. του Γιώργου Τζανάκου πλησίασε στην πρώτη της νίκη, η οποία χάθηκε στις λεπτομέρειες. Πρώτος σκόρερ της ήταν ο Ανδρέας Μπούτσικας, που έβαλε 10. Οι «δασοπόνοι» έχουν τρεις ήττες σε ισάριθμους αγώνες και θα παλέψουν για την πρόκριση στο Final 6.
Την επόμενη(6η) αγωνιστική ο Sporting θα αντιμετωπίσει την Δευτέρα 22/5 τους Νέους και η «δύναμη» την Τετάρτη 24/5 την Παρέα B.C.

Νέο ματς-ντέρμπι
Αρκετό ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι αγώνες του Sporting. Και αυτός κρίθηκε στις λεπτομέρειες και τον είδαν περίπου 60 θεατές.

Ντεμπούτο για τρεις
Την πρώτη τους παρουσία με τους φοιτητές έκαναν οι: Δημήτρης Λέκκας, Γιώργος Λανής και Λευτέρης Παπατσάνης.

Με «διπλό» τον Μπούτσικα

Για τους «δασοπόνους» ο Ανδρέας Μπούτσικας(Φωτογραφία) ήταν ο μοναδικός διψήφιος, πετυχαίνοντας 10 πόντους. Έναν λιγότερο είχε ο Μάνθος Κρανιάς.

Χωρίς νίκη
Οι φοιτητές αγνοούν την νίκη, έχοντας όμως δύσκολο πρόγραμμα και ματς λιγότερο.

Κορυφαίος ο Γ. Αρκουμάνης

Της προσπάθειας του Sporting ηγήθηκε ο Γιώργος Αρκουμάνης(Φωτογραφία), ο οποίος σταμάτησε στους 17 πόντους. Πολύ καλή εμφάνιση με 14 πόντους και για τον σέντερ Πάνο Κρουστάλλη.

Από 1 απώλεια
Για τους νικητές απουσίαζε ο Χρήστος Νικόπουλος και για τους ηττημένους ο συμπαίχτης του στον Άτλαντα Κώστας Φιλίντας.

Μικρό προβάδισμα

Ο «6αστερος» προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με το χαμηλό 12-10. Ο Θοδωρής Κατσαρός(Φωτογραφία αριστερά) με δυο συνεχόμενα 2ποντα και ο Θωμάς Χονδρός με καλάθι σημείωσαν το 6-0. Με 2/2 βολές του Γιάννη Κομιανού, δίποντο του Θωμά Χονδρού, του Ανδρέα Μπούτσικα και τρίποντη «βόμβα» του Γιάννη Κομιανού(Φωτογραφία δεξιά) έγινε το 8-7. Ο Γιώργος Αρκουμάνης με δυο καλάθια ανέλαβε δράση, ενώ ο Γιάννης Ντεγιάννης σκόραρε για τρεις το 12-10. Ο Θωμάς Χονδρός του Sporting σταμάτησε προσπάθεια του Μάνθου Κρανιά των φοιτητών.

Μπροστά το ΤΕΙ

Η Forestry έκανε μικρή ανατροπή στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 10-14 προηγήθηκε στην ανάπαυλα με 22-24. O Δημήτρης Λέκκας ισοφάρισε σε 12-12, ενώ ο Πάνος Κρουστάλλης(Φωτογραφία αριστερά) με δυο 2ποντα πέτυχε το 16-12. Ο Μάνθος Κρανιάς(Φωτογραφία κέντρο) με γκολ-φάουλ και ο Γιώργος Κατσαρός με καλάθι «έγραψαν» το 16-16. Με νέο γκολ-φάουλ του Κρανιά και εύστοχη αυτήν την φορά βολή διαμορφώθηκε το 16-19. Ο Πάνος Κρουστάλλης με καλάθι και ο Ανδρέας Μπούτσικας με καλάθι και φάουλ ανέβασαν το σκορ στο 18-21. Ο Γιώργος Αρκουμάνης είχε 2/2 βολές(20-21). Με σουτ 3 πόντων του Σπύρου Γκριμόπουλου (Φωτογραφία δεξιά) και καλάθι του Πάνου Κρουστάλλη επετεύχθη το 22-24.

Όλα 30

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 30-30, με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι. ΤΟ επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 8-6 υπέρ των «αθλητικών». Με καλάθια των: Θωμά Χονδρού και Γιώργου Αρκουμάνη ο Sporting προηγήθηκε με 26-24. Ο Γιώργος Τζανάκος(Φωτογραφία) με σουτ 3 πόντων, ο Πάνος Κρουστάλλης με 2/2 βολές, ο Γιάννης Κομιανός με 2ποντο και 1/2 βολές και ο Γιώργος Αρκουμάνης με καλάθι στο τέλος του χρόνου σημείωσαν το 30-30.

Ψύχραιμος ξανά ο Sporting

Η ομάδα του Αλέξη Αρκουμάνη είχε ξανά τις λύσεις και μετά από ένα «δραματικό» ματς επιβλήθηκε με 49-46. Το επιμέρους σκορ του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν 19-16 υπέρ των νικητών.  Ανδρέας Μπούτσικας και Πάνος Κρουστάλλης πέτυχαν το 32-32, ενώ ο Γιώργος Αρκουμάνης με γκολ-φάουλ έκανε το 34-32. Ανδρέας Μπούτσικας, Γιώργος Αρκουμάνης, Μάνθος Κρανιάς και Πάνος Κρουστάλλης ανέβασαν το σκορ στο 38-36. Ο Μπούτσικας ισοφάρισε σε 38-38. Με καλάθι του Θοδωρή Κατσαρού και τρίποντη «βόμβα» του καθοριστικού πάντοτε Θωμά Χονδρού(Φωτογραφία αριστερά) ο Sporting πήρε προβάδισμα 5 πόντων(43-38). Ο Γιάννης Ντεγιάννης(Φωτογραφία δεξιά) «όπλισε» ξανά για τρεις(43-41), ενώ εν συνεχεία ο Γιώργος Αρκουμάνης με 1/2 βολές και ο Θοδωρής Κατσαρός με σουτ 2 πόντων σημείωσαν το 46-41. Ο Γιώργος Αρκουμάνης πέτυχε και το 48-41, όμως οι «δασοπόνοι» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με 3ποντο του Γιώργου Τζανάκου και 2ποντο του Μάνθου Κρανιά μείωσαν σε 48-46. Ο Θοδωρής Κατσαρός με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 49-46, με τον Θωμά Χονδρό να έχει αστοχήσει νωρίτερα σε 2 βολές. Τάπα στον Γιώργο Τζανάκο έκανε ο σέντερ του Sporting Πάνος Κρουστάλλης στην επίθεση της Forestry όταν το σκορ ήταν στο 48-46

12-10, 22-24, 30-30, 49-46

Sporting B.C. (Αλέξης Αρκουμάνης): Αρκουμάνης Α., Κατσαρός Θ. 9, Κωστής, Κρουστάλλης 14, Χονδρός 9(1), Αρκουμάνης Γ. 17, Σαπούνης

Forestry Force(F.C.) (Γιώργος Τζανάκος): Γκριμόπουλος 3(1), Κατσαρός Γ. 2, Λέκκας 2, Τζανάκος 6(2), Κομιανός 8(1), Παπατσάνης, Λάνης, Σβερώνης, Γιοβανόπουλος, Ντεγιάννης 6(2), Μπούτσικας 10, Κρανιάς 9

Διαιτητές: Άγγελος Σαμαντάς& Δημήτρης Σταλίκας
Κριτής: Θανάσης Γιαννόπουλος
Χρονομέτρης: Βασίλης Ρουμελιώτης
Χρονομέτρης 24΄΄: Σπύρος Κολόκας

Ρεπορτάζ & Φωτογραφίες:  Παναγιώτης Κολλημένος