Κυριακή 5 Μαρτίου 2017

Νέο χρυσό ο Ευρυτάνας πρωταθλητής Γιάννης Αντωνίου

Με θέση στην κορυφή των διεθνών αγώνων χιονοδρομίας με την ονομασία Apollo Cup(Το τριήμερο 3-5 Μαρτίου ταυτόχρονα με το 2ο Κύπελλο Ελλάδος ΑΓΕΝ) συνέχισε ο Γιάννης Αντωνίου. Την Κυριακή 5 Μαρτίου στον Παρνασσό στην τεχνική κατάβαση κατέκτησε την 1η θέση με χρόνο 1:22:63 και 42:81 βαθμούς Fis.
Την απονομή στον Ευρυτάνα σκιέρ έκανε ο πατέρας του Δημήτρης Αντωνίου, ο οποίος είναι μέλος της τεχνικής επιτροπής Εθνικών Ομάδων Χιονοδρομίας. Μια ημέρα νωρίτερα ο πρωταθλητής μας αγωνίστηκε για 2η σερί μέρα στο γιγαντιαίο σλάλομ(Ήταν «χρυσός» την Παρασκευή 3/3), όμως δεν τερμάτισε στην πρώτη διαδρομή, όπως και την Κυριακή στον πρώτο αγώνα του απλού σλάλομ στην δεύτερη διαδρομή. Ο πρωταθλητής του ΕΟΣ Καρπενησίου αποδεικνύει για ακόμη μια φορά απέδειξε για ακόμη μια φορά τον λόγο, τον οποίο θεωρείται εκ των κορυφαίων Ελλήνων αθλητών του αγωνίσματος. Ο Αντωνίου κατέκτησε δυο χρυσά, όπως και ο Γιάννης Πρώιος. Έκαναν εξαιρετικές επιδόσεις, βελτιώνοντας την διεθνή τους βαθμολογία.

Φωτογραφίες: Δημήτρης Αντωνίου