Κυριακή 26 Μαρτίου 2017

Παμπαίδες: Γ.Σ. Άτλας-Π.Α.Κ. 63-28

Οι παμπαίδες του Άτλαντα μπήκαν με το δεξί στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας με το εντυπωσιακό 63-28 την συμπολίτισσα Π.Α.Κ.
Η πρεμιέρα του 6ου Ομίλου του παμπαιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΣΕ έγινε το Σάββατο 25 Μαρτίου στο κλειστό του Καρπενησίου και ξεκίνησε στις 7 το βράδυ. Το γήπεδο ήταν κατάμεστο παρουσία περίπου 150 θεατών.
Οι γηπεδούχοι του Άγγελου Σαμαντά μετά το πρώτο αγχωτικό 8λεπτο κυριάρχησαν πλήρως στο ματς, έβγαλαν όμορφες φάσεις και έδειξαν ότι διαθέτουν ταλέντο και πληθώρα εναλλακτικών επιλογών από τον πάγκο. Ο Στέφανος Μήτσιος ήταν ο κορυφαίος του ματς, βάζοντας 21 πόντους.
Οι φιλοξενούμενοι της Κατερίνας Μπαλωμένου ενώ ξεκίνησαν καλά στο ματς, στην συνέχεια δεν μπόρεσαν να έχουν την ίδια απόδοση και είχε ως αποτέλεσμα οι νεαροί αθλητές να ηττηθούν με διαφορά 35 πόντων. Ο Βασίλης Σβερώνης με 14 πόντους και 2 τρίποντα ξεχώρισε για την Ακαδημία.
Την επόμενη (2η) αγωνιστική ο Άτλας αγωνίζεται στην Σπερχειάδα με τον τοπικό Άρη το Σάββατο (1/4) και η Π.Α.Κ. υποδέχεται την ίδια μέρα στο Καρπενήσι τα Εκπαιδευτήρια Μπούκαλη. Ο Άρης νίκησε στην πρεμιέρα με 20-63 τα Εκπαιδευτήρια Μπούκαλη.

Γεμάτο το γήπεδο
Περίπου 150 θεατές παρακολούθησαν το τοπικό ντέρμπι των παμπαίδων της πόλης του Καρπενησίου. Το γήπεδο της πόλης μας ήταν κατάμεστο.

1ο επίσημο
Οι δυο ομάδες έδωσαν το πρώτο τους επίσημο ματς στην κατηγορία παμπαίδων.

Εντυπωσιακός ο Μήτσιος

Για τους νικητές ο Στέφανος Μήτσιος σκόραρε 21 πόντους, ξεχωρίζοντας με την απόδοση του.

Διακρίθηκε ο Σβερώνης

Για την τυπικά φιλοξενούμενη Π.Α.Κ. ο γκάρντ Βασίλης Σβερώνης σκόραρε 14 πόντους βάζοντας και 2 τρίποντα.

Ενάντια στην πρώτη

Ο Μανώλης Κάππας του Άτλαντα τέθηκε αντιμέτωπος με την περσινή του ομάδα την Π.Α.Κ., με την οποία συμμετείχε στα τμήματα υποδρομής της ΕΣΚΑΣΕ.

Νευρική αρχή
Η πρώτη περίοδος ήταν αρκετά αγχωτική για τους αθλητές του αγωνίστηκαν με την Π.Α.Κ. να προηγείται με 7-10.

Ξέφυγε ο Άτλας
Ο Άτλαντας κυριάρχησε στην 2η περίοδο και με το επί μέρους σκορ 28-2 έφτασε στο 35-12 του ημίχρονου.

Συνέχισε να κυριαρχεί
Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τον Άτλαντα να φτάνει στο 48-22 και να ελέγχει τον ρυθμό του ματς. 4.54 πριν το τέλος της ο Μανώλης Κάππας του Άτλαντα χρεώθηκε για αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Βασίλη Σβερώνη της Π.Α.Κ.

Στο +35
Το τελικό αποτέλεσμα βρήκε τους παίκτες του Άτλαντα να φτάνουν στο τελικό +35 και στο 63-28.