Κυριακή 12 Μαρτίου 2017

Γ.Σ. Άτλας-Μούτα Δομοκού 54-53

Τις λιγοστές ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση διατήρησε ο Άτλαντας, ο οποίος σε ένα συγκλονιστικό ματς επιβλήθηκε με ανατροπή στο τέλος με 54-53 του Δομοκού.
Η εξ αναβολής συνάντηση πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 11 Μαρτίου στο κλειστό γυμναστήριο Δήμου Καρπενησίου, άρχισε στις 5 και ήταν στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του Δ΄ Ομίλου της Γ΄ ΕΣΚΑΣΕ, παρουσία πληθώρας θεατών.
Ο Άτλας του Δημήτρη Λερογιάννη έκανε δυναμικό ξεκίνημα στο πρώτο ημίχρονο, όπου ήταν το «αφεντικό» της συνάντησης, παίρνοντας διαφορά ασφαλείας. Η έναρξη της επανάληψης δεν ήταν η καλύτερη δυνατή για τον Γυμναστικό, που έμεινε μέχρι λίγα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα πίσω στο σκορ. Τελικά κατάφερε να πάρει το δεύτερο συνεχόμενο «2ποντο» του. Ο Δημήτρης Σταλίκας με 16 πόντους και 1 3ποντο ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών.
Η Μούτα του Παναγιώτη Ρήγα αντεπιτέθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς βρισκόταν συνεχώς πίσω στο σκορ. Προηγήθηκε στην τελευταία περίοδο και σε κομβικό σημείο με διαφορά 7 πόντων(42-49), όμως δεν κατάφερε να φύγει για δεύτερο συνεχές ματς με νίκη από το Καρπενήσι. Ο σέντερ Γιώργος Μπέλλης πρώτευσε με 17 στο σκοράρισμα.
Η ομάδα του Καρπενησίου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την επόμενη Κυριακή 19/3 την Αναγέννηση Λαμίας, ενώ η Μούτα παίζει με την Π.Α.Κ. την Κυριακή 12/3. Οι δυο ομάδες έχουν 8 βαθμούς(3 νίκες-2 ήττες). Ο Άτλας θέλει νίκη με +23 επί της Αναγέννησης, ώστε να προκριθεί σε ενδεχόμενη τριπλή ισοβαθμία, ενώ ο Δομοκός «σφραγίζει» με νίκη επί της Π.Α.Κ. την πρόκριση του.

«Δίψα» για μπάσκετ
Τον αγώνα παρακολούθησαν γύρω στους 80-100 θεατές, δείχνοντας την αγάπη τους για την καλαθοσφαίριση στην περιοχή. Δίπλα στην ανδρική ομάδα για ακόμη μια φορά τα παιδιά των ακαδημιών του Γυμναστικού.

Τελείωσε τα εντός
Ο Άτλαντας ολοκλήρωσε τις εντός έδρας του υποχρεώσεις και απομένει μια εκτός έδρας συνάντηση απέναντι στην Αναγέννηση Λαμίας.

Τριάδα νίκης

Ο έμπειρος πλέι μέικερ Δημήτρης Σταλίκας(Φωτογραφία) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Άτλαντα με 16 πόντους. Έναν λιγότερο είχε ο Γιάννης Κομιανός και δυο λιγότερους από τον «Στάλι» ο Δημήτρης Κουρλός. ;Όλοι βρήκαν μάλιστα τον δρόμο προς το καλάθι και με τρίποντο(Ο Κουρλός είχε μάλιστα 2). Σκόραραν για πρώτη φορά μόλις 5 αθλητές των νικητών. Να σημειωθεί πως δεν έπαιξαν οι τραυματίες Κώστας Λέρης και Χρήστος Κακαβάς, ενώ υπήρχαν οι σημαντικές απουσίες στο καλάθι των Πάνου Καλοπήτα και Ταξιάρχη Κουτρομάνου

2ο ματς αύριο
Ο Δομοκός θα υποδεχτεί την Π.Α.Κ. αύριο Κυριακή(11/3), δίνοντας 2ο ματς μέσα σε 24 ώρες.

«Χτύπησε» με Μπέλλη

Ο ικανότατος άλλοτε σέντερ Α1΄ Γιώργος Μπέλλης(Φωτογραφία) ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 17 πόντους. Ακολούθησε με 13 και 1 3ποντο ο Κώστας Κωνσταντίνου.

Μόνο με +23
Με την προϋπόθεση ότι Μούτα και Αναγέννηση επικρατήσουν της Π.Α.Κ. ο Άτλας θα χρειαστεί νίκη με +23 στην Λαμία επί της Αναγέννησης, ώστε να προκριθεί στην επόμενη φάση. Ο συντελεστής των ομάδων στους μεταξύ τους αγώνες εφόσον υπάρξει 3πλη ισοβαθμία είναι: Αναγέννηση(+16), Μούτα(+13) και Άτλας(-29).

«Περασμένος» ο Δομοκός
Η ομάδα της Μούτας με νίκη επί της Π.Α.Κ. προκρίνεται στην επόμενη φάση του θεσμού.

«Νταμπλ» ξεκίνημα

Οι Ευρυτάνες μπήκαν πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με διαφορά 11 πόντων και συγκεκριμένα με 22-11. Ο Θωμάς Χονδρός άνοιξε το σκορ με 2ποντο, ενώ ο Γιάννης Κομιανός πήρε την σκυτάλη και με δυο σουτ 2 πόντων πέτυχε το 6-0. Με καλάθια των: Γιώργου Μπέλλη, Δημήτρη Σταλίκα και Ντίνου Πολύμερου επετεύχθη το 8-4. Ο Γιάννης Κομιανός ευστόχησε σε  δυο βολές, ενώ ο Θωμάς Χονδρός(Φωτογραφία) με τρίποντη «βόμβα» ανέβασε το σκορ στο 13-4. Ο Δημήτρης Σταλίκας με 2ποντο έκανε το 15-4. Με 2ποντο και 1 βολή του Ντίνου Πολύμερου ο Δομοκός μείωσε σε 15-7. Ο Άτλας με ένα σερί 7-0 ανέβασε την διαφορά στο +15 και στο 22-7 με: 2ποντα των: Δημήτρη Κουρλού και Θωμά Χονδρού, αλλά και σουτ 3 πόντων του Δημήτρη Κουρλού. Κώστας Κωνσταντίνου και Γιώργος Μπέλλης πέτυχαν με 2ποντα το 22-11.

Σταθερή πρωτοπορία

Ο Άτλαντα έκλεισε το πρώτο μέρος προηγούμενος με την «ασφαλής» διαφορά των 9 πόντων. Με ένα επιμέρους 10-12 υπέρ των φιλοξενούμενων διαμορφώθηκε το σκορ ημιχρόνου 32-23. H Μούτα ολοκλήρωσε ένα σερί 0-8 και μείωσε σε 22-15 με καλάθια των: Γιώργου Μπέλλη και Κώστα Κωνσταντίνου. Ο Δημήτρης Σταλίκας «όπλισε» για τρεις και πέτυχε το 25-15. Ο νεαρός Δημήτρης Πανταζής με σουτ 2 πόντων και ο Γιώργος Μπέλλης με 1/2 βολές έκαναν το 25-18. Ο Αλέξανδρος Ρούσσης(Φωτογραφία δεξιά) με τρίποντο μείωσε και άλλο και συγκεκριμένα σε 25-21. Ο Δημήτρης Κουρλός(Φωτογραφία αριστερά) «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο για το 28-21. Δημήτρης Κουρλός και Γιάννης Κομιανός με 2ποντα έκλεισαν ένα σερί 7-0 για το 32-21. Ο Γιώργος Μπέλλης σκόραρε για 2, οδηγώντας τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με 32-23.

Αλλαγή δεδομένων

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στον Δομοκό, ο οποίος με ένα επιμέρους 8-19 βρέθηκε προηγούμενος με 40-42, παίρνοντας την πρωτοπορία στο σκορ.  Ο Δημήτρης Σταλίκας ανέβασε μετά από ώρα την διαφορά σε διψήφια επίπεδα για το 34-23. Κώστας Κωνσταντίνου και Γιώργος Μπέλλης ευστόχησαν για 2(34-27). Με δυο ελεύθερες βολές του Δημήτρη Σταλίκα επετεύχθη το 36-27. Ο Γιώργος Μπέλλης με σουτ 2 πόντων και ο Γιάννης Κομιανός με τρίποντη «βόμβα» έκαναν το 39-29. Ακολούθησε ένα σερί 0-11 των Φθιωτών, μετατρέποντας το σκορ σε 39-40. Σκόραραν οι: Ντίνος Πολύμερος(2ποντο), Κώστας Κωνσταντίνου(3ποντο), Ντίνος Πολύμερος, Θανάσης Καρυώτης και Κώστας Κωνσταντίνου(Φωτογραφία αριστερά, 2ποντα). Ο Γιάννης Κομιανός με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 40-40, ενώ ο Δημήτρης Πανταζής(Φωτογραφία δεξιά) με εύστοχο σουτ 2 πόντων σημείωσε το 40-42.

Μεγάλη ανατροπή Άτλαντα

Οι Δομοκίτες βρέθηκαν μπροστά με 42-49, όμως ο Άτλαντας με πολύ καλή άμυνα γύρισε το ματς και πήρε το «ροζ» φύλλο αγώνος με 54-53. Το επιμέρους σκορ της 4ης περιόδου ήταν 14-11 υπέρ των γηπεδούχων. Με 1/2 βολές του Γιώργου Μπέλλη έγινε το 40-43. Με 2/2 βολές του Γιώργου Μαντέκα επετεύχθη το 42-43. Με σουτ 2 πόντων του Κώστα Κωνσταντίνου, δίποντο του Γιώργου Μπέλλη, 1/2 βολές του ίδιου και 1/2 βολές του Ντίνου Πολύμερου η Μούτα πήρε προβάδισμα νίκης με 42-49. Ο Άτλας με ένα σερί 8-0 πέρασε μπροστά με 50-49, οδηγώντας τον αγώνα σε ένα «δραματικό» τέλος. Σκόραραν οι: Δημήτρης Κουρλός(2ποντο), Γιάννη Κομιανός(1/2 βολές), Δημήτρης Σταλίκας(1/2 και 2/2 βολές) και Δημήτρης Κουρλός(2ποντο). Ο Ντίνος Πολύμερος(Φωτογραφία δεξιά) με 2ποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του με 50-51. Ο Δημήτρης Σταλίκας με 2/3 βολές έκανε το 52-51, ενώ ο Γιάννης Κομιανός(Φωτογραφία αριστερά) ευστόχησε σε δυο βολές για το 54-51. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Δημήτρης Πανταζής με 2ποντο. Ο Δημήτρης Σταλίκας του Άτλαντα ανέκοψε με «τάπα» τον Ντίνο Πολύμερο της Μούτας.

Διαμαρτυρίες για το αντιαθλητικό

Ο καταλογισμός αντιαθλητικού φάουλ του Αλέκου Κόκκινου(Φωτογραφία) πάνω στον Γιάννη Κομιανό λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη οδήγησε στις έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων των φιλοξενούμενων στον ρέφερι Θανάση Χουσιάδα. Επικράτησε ένταση και τα πνεύματα οξύνθηκαν.

22-11, 32-23, 40-42, 54-53

Γ.Σ. Άτλας (Δημήτρης Λερογιάννης): Σταλίκας 16(1), Μαντέκας 2, Πανόπουλος, Λέρης, Κομιανός 15(1), Κουρλός 14(2), Χονδρός 7(1), Σαμαντάς, Μπίκας, Καμαρέτσος, Λερογιάννης

Μούτα Δομοκού(Παναγιώτης Ρήγας):  Πολύμερος 12, Ρούσσης 3(1), Κόκκινος Α., Καρυώτης 2, Κωνσταντίνου 13(1), Κόκκινος Μ., Βλαχάκης, Λαΐνάς Γ., Πανταζής 6, Μπέλλης 17

Διαιτητές: Αντώνης Πατάγιας & Θανάσης Χουσιάδας(Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)
Κριτές: Θανάσης Γιαννόπουλος & Χρήστος Κοσμάς(Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)
Χρονομέτρης 24΄΄: Γιάννης Γιαννόπουλος

Ρεπορτάζ & Φωτογραφίες: Γιάννης Βονόρτας & Δημήτρης Κολλημένος