Τρίτη 7 Φεβρουαρίου 2017

Δωδεκάδα μεταλλίων για τον Α.Σ. Ευρυτανίας σε υψηλή διοργάνωση

Ο Α.Σ. Tae Kwon Do Ευρυτανίας(Zarmakoupis Team) και το Fight Club Zarmakoupis έλαβε μέρος με 9 αθλητές στην μεγαλύτερη διεθνή διοργάνωση kick boxing της χώρας, το οποίο ονομάζεται «Athens Challenge» της παγκόσμιας ομοσπονδίας Wako.
Η διοργάνωση διεξήχθη από τις 3 έως τις 5 Φεβρουαρίου στο Ολυμπιακό κλειστό γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων με συμμετοχή 2000 αθλητών από 12 χώρες. Ο απολογισμός του Ευρυτανικού συλλόγου ήταν εντυπωσιακός, καθώς κατέκτησε 12 μετάλλια(4 χρυσά-5 μετάλλια-3 χάλκινα).
Στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου έφτασαν οι: Σεμέλη Ζαρμακούπη(Κατηγορία -16 ετών, στυλ Hard Forms), Ειρήνη Σταΐκούρα(Κατηγορία Α, Kick light, -55 κιλά), Θανάσης Ντρίβας(Κατηγορία Α, kick light, -52 κιλά), Ηλίας Τρίκκας(Κατηγορία 8-10, kick light, -33 κιλά).
Το ασημένιο κατέκτησαν οι: Αλεξάνδρα Δροσίνη(Κατηγορία Α, Light Contac, -55 κιλά), Θανάσης Ντρίβας(Κατηγορία Α, Light Contac, -52 κιλά), Σπύρος Κολοκώτσιος(Κατηγορία Α, Light Contac, -69 κιλά), Γιώργος Ρομπακίτσε(Κατηγορία Β, Light Contac, -69 κιλά) και Ηλίας Τρίκκας(Κατηγορία 8-10, Light Contac, -33 κιλά).
Ο Σπύρος Κολοκώτσιος πέραν του αργυρού πρόσθεσε δυο ακόμη χάλκινα μετάλλια στο ομαδικό kick light ανδρών και στο +16 στυλ Hard Forms. Ο Αντώνης Πλάκας αναδείχτηκε 3ος (χάλκινο) στην κατηγορία Α, kick light, -79 κιλά. Ο Παναγιώτης Κούρτης αγωνίστηκε στα -47 κιλά στο στυλ kick light, νίκησε στον πρώτο αγώνα, όμως ηττήθηκε στον δεύτερο μετά από άδικη απόφαση των κριτών.
Απόλυτα ευχαριστημένοι οι προπονητές Σταύρος και Νίκος Ζαρμακούπης, οι οποίοι συνόδεψαν και καθοδήγησαν την αποστολή.
Ο Α.Σ. Τ.Κ.Ν. Ευρυτανίας παρότι είχε εκπροσώπηση μόλις 9 αθλητών έλαβε την 32η θέση μεταξύ 150 συλλόγων από 12 χώρες και την 16η θέση από 115 Ελληνικούς συλλόγους.

Φωτογραφίες: Α.Σ. Τ.Κ.Ν. Ευρυτανίας