Τρίτη 2 Αυγούστου 2016

«Φτερωτοί» και εντός έδρας οι Ευρυτάνες δρομείς

Δεν γινόταν..εντός έδρας να μην διακριθούν οι δρομείς από την Ευρυτανία, οι οποίοι είχαν υψηλές θέσεις και μεγάλη συμμετοχή στο Energy Duathlon Karpenissi 2016.
Στην μεγάλη απόσταση του διάθλου(Duathlo Long Distance), που περιελάμβανε 9 χιλιόμετρα τρέξιμο, 44 χιλιόμετρα ποδήλατο και 7 χιλιόμετρα η 24χρονη Δήμητρα Μπίκα ήταν ξανά εντυπωσιακή και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στις γυναίκες και φυσικά στην ηλικιακή κατηγορία 20-29 με χρόνο 1:19:28. Η 23χρονη Μαγδαληνή Αρωνιάδα τερμάτισε 5η με 1:47:24 και η 18χρονη Ματίνα Νούλα 6η με 1:51:07. Μάλιστα η τελευταία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην ηλικιακή κατηγορία κάτω των 20, όντας η μοναδική κάτω των 20.
Στους άνδρες  υπήρξε διπλή επάξια εκπροσώπηση. Ο 26χρονος Νίκος Αρωνιάδας ήταν 20ος με 4:04:50, ενώ αναδείχτηκε δεύτερος στην ηλικιακή κατηγορία κάτω των 29. Ο 31χρονος Ηλίας Αποστόλου του ΕΟΣ Καρπενησίου έκανε υπερπροσπάθεια, αντιμετωπίζοντας ενοχλήσεις, αλλά κατάφερε να περάσει την γραμμή του τερματισμού, όντας 24ος με 4:24:12.
Στην μικρή απόσταση του διάθλου(Duathlo Sprint Distance), το οποίο περιείχε 3 χιλιόμετρα τρέξιμο, 22 χιλιόμετρα ποδήλατο και 3 χιλιόμετρα τρέξιμο ο 30χρονος Δημήτρης Ελευθερίου δεν απουσίασε από το βάθρο, τερματίζοντας 2ος στους άνδρες με 1:09:30, κερδίζοντας το χρυσό στην ηλικιακή κατηγορία 30-39. Ο 35χρονος Λάμπρος Παπαδιάς της Bike Team Karpenissi είχε μια αρκετά αξιόλογη προσπάθεια, καθώς ήταν 15ος με 1:27:33. Τρίτος Ευρυτάνας ήταν ο 20χρονος Οδυσσέας Γεωργίου της Evrytania Running Team με 1:31:38, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στην ηλικιακή κατηγορία 20-29. Ο 26χρονος Νίκος Καμαρέτσος ήταν 26ος με 1:37:49 και μια θέση παρακάτω βρέθηκε ο 39χρονος Δημήτρης Κοκοτίνης με 1:38:37. Ο 20χρονος Γιώργος Ζαρκάδας του ΕΟΣ Καρπενησίου αναδείχτηκε 30ος με 1:44:54,ο 19χρονος Ηλίας Ελευθερίου 33ος με 1:47:24 και ο 17χρονος Ιάκωβος Τάκης 34ος με 1:51:08. Δεν αγωνίστηκε ο 31χρονος Κώστας Κεφαλάς(Συνέβαλλε στην διοργάνωση όμως με διαφορετικό τρόπο), ενώ δεν συμμετείχε ο 31χρονος Ηρακλής Πατσιούρας, αμφότεροι της Bike Team Karpenissi.
Στα 10 χιλιόμετρα τρέξιμο ο 36χρονος Θανάσης Τζαβαλής με καταγωγή από την Ευρυτανία, ανήκοντας στην Τραχίνα Φθιώτιδας ήταν 5ος με 50:02. Στην 7η θέση τερμάτισε ο 40χρονος Νίκος Κοντοπάνος του Άτλαντα, κάνοντας χρόνο 52:28 και στην 8η ο συνομήλικος του Νίκος Λιάπης της Evrytania Running Team με 53:27. Ο 28χρονος γυμναστής της Ποταμιάς Χρήστος Λιάνγκος έφτασε στην 11η θέση με 54:42 και ο 14χρονος Σπύρος Κολοκώτσιος(Αθλητής του Α.Σ. TKD Ευρυτανίας) στην 14η με 56:32. Στην 16η θέση βρέθηκε ο 39χρονος φυσιοθεραπευτής Βαγγέλης Βουραζάνης(57:23) και στην 17η ο 32χρονος Γιώργος Χαβέλος με 57:56. Την 20αδα συμπλήρωσε ο 33χρονος Αλέκος Οικονόμου με 58:31, ενώ 21ος ήταν ο 36χρονος Χριστόφορος Τσιάκαλος της Evrytania Running Team με 1:00:17. Ο 46χρονος Aiman Kalaloue τερμάτισε στην 37η θέση με 1:06:57 και στην 48η ο 21χρονος γιός του προαναφερθέντος Ιωσήφ Καλάλουε με 1:15:25.
Στις γυναίκες η 28χρονη Φωτεινή Κολόκα πέτυχε μια ακόμη επιτυχία, κατακτώντας την 2η θέση με 52:07. Μπίκα, Κολόκα και Ελευθερίου δεν έχουν σταματημό στις διακρίσεις!.
Στα 3 χιλιόμετρα ο 20χρονος Λάμπρος Κατσαρός ήταν 5ος με 23:45 και ο 25χρονος Δημήτρης Κολλημένος του Evrytania Sport 8ος με 30:08, ενώ υπήρξαν και συμμετοχές στην κατηγορία των γυναικών(Μεταξύ αυτών η 5η Σοφία Φλέγκα με 25:22 και η 7η Βασιλική Μπούρα με 26:15).
Πολύ καλή παρουσία και θέσεις στο βάθρο είχαν και αρκετά μικρά Ευρυτανόπουλα στην διαδρομή του 1 χιλιομέτρου, όπως μπορείτε να δείτε και από τα δημοσιευμένα αποτελέσματα.

Φωτογραφίες: Γιάννης Κολλημένος, Δημήτρης Κολλημένος, Γιάννης Μπουμπουρής, Γιώργος Ζαλοκώστας(«Ευρυτανικά Νέα»)