Τρίτη 26 Ιουλίου 2016

Σήκωσε ψηλά την Ελληνική σημαία με 6 μετάλλια στην Ιταλία ο Α.Σ. TKD Ευρυτανίας

Ο Α.Σ. Tae Kwon Do Ευρυτανίας πρωταγωνίστησε στο διεθνές πρωτάθλημα Tae Kwon Do, το οποίο διεξήχθη στο Μαρτάνο της Ιταλίας. Η ονομασία της διοργάνωσης ήταν «2ο Tae Kwon Do Internasionale Grecia Salentina» και συμμετείχαν συνολικά 890 αθλητές από 18 χώρες.
Ο Ευρυτανικός σύλλογος συμμετείχε με 7 αθλητές και κατέκτησε 6 μετάλλια(1 χρυσό, 3 αργυρά, 2 χάλκινα), σηκώνοντας ψηλά την Ελληνική σημαία!. Η Μαρία Κονιαβίτη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα -36 κιλά(Β Cadets), καταγράφοντας σημαντική επιτυχία. Το ασημένιο μετάλλιο πήραν οι: Ειρήνη Σταΐκούρα(-44 κιλά, Β cadets), Ηλίας Τρίκκας(-33 κιλά, papils) και Χαράλαμπος Μπαρμπούτης(-49 κιλά, B cadets). Στην 3η θέση βρέθηκε η Κωνσταντίνα Αρωνιάδα(-41 κιλά, Β cadets), ενώ ο Χαράλαμπος Ζαχαράκης παρά την προσπάθεια του δεν κατάφερε να διακριθεί. Μεγάλη μάχη διεξήχθη στην κατηγορία των μαύρων ζωνών με την πρωταθλήτρια Σεμέλη Ζαρμακούπη να κατακτά την 3η θέση στην κατηγορία -41 κιλά(Α cadets), γνωρίζοντας την ήττα από την πρωταθλήτρια Ιταλίας, καθώς τις ακύρωσαν τρεις πόντους. Η Σεμέλη έχει δώσει τα διαπιστευτήρια της σε μεγάλες διοργανώσεις και είναι πάντοτε στο βάθρο. Τον σύλλογο συνόδευσε ο προπονητής Νίκος Ζαρμακούπης, ο Πρόεδρος Κώστας Κονιαβίτης και γονείς αθλητών, συγχαίροντας όλους τους αθλητές για τις επιτυχίες τους.

Φωτογραφίες: Νίκος Ζαρμακούπης