Δευτέρα 27 Ιουνίου 2016

«Γοργοπόδαροι» Ευρυτάνες με μετάλλια και στον Όλυμπο

Στην σπουδαία αθλητική διοργάνωση με την ονομασία «13ος Olympus Marathon» την Κυριακή 26 Ιουνίου υπήρξαν άκρως επιτυχημένες συμμετοχές από τον νομό μας, με τους Ευρυτάνες δρομείς να κάνουν για ακόμη μια φορά πολύ καλές εμφανίσεις.
Στον κορυφαίο διεθνή αγώνα 43,8 χιλιομέτρων με θετική υψομετρική 3.200 ο Δημήτρης Ελευθερίου της My Athlete ξεχώρισε εκ νέου και ήταν 12ος με 5:27:44. Η «φτερωτή» Δήμητρα Μπίκα της My Athlete στην ίδια διαδρομή κατέλαβε την 3η θέση στην κατηγορία των γυναικών(39η γενικής) και 2η Ελληνίδα με 6:02:16. Ο έμπειρος Αλέξανδρος Λαμπράκης του Marathon Club αναδείχτηκε 144ος στην γενική κατάταξη με χρόνο 7:11:19.  Ο Νίκος Λιάπης του Evrytania Running Team αναδείχτηκε 349ος με 8:36:13. Τερμάτισαν 460 συμμετέχοντες-ουσες.
Η Φωτεινή Κολόκα αγωνίστηκε στα «2α Ολύμπια Μονοπάτια-Alyssum Edition», μια ημέρα πριν τον «Olympus Marathon» στην διαδρομή 11 χιλιομέτρων και «πιστή» στο βάθρο κατέκτησε την 3η θέση στην κατηγορία των γυναικών, όντας 17η στην γενική κατάταξη(Μεταξύ 366 δρομέων) με χρόνο 1:04:30.