Σάββατο 28 Μαΐου 2016

Παλαίμαχοι-Ίκαρος 53-57

Με Ολύμπια ψυχραιμία στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ίκαρος ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ και επιβλήθηκε με 53-57 των Παλαιμάχων, παραμένοντας «ζωντανός» στην υπόθεση-πρόκριση.
Η αναμέτρηση διεξήχθη την Παρασκευή 27 Μαΐου στο κλειστό γυμναστήριο Δήμου Καρπενησίου, άρχισε στις 20:00 και ήταν στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του Α΄ Ομίλου του τουρνουά μπάσκετ Δήμου Καρπενησίου.
Οι Παλαίμαχοι του Νίκου Κωστή υποχρεώθηκαν σε δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους, παρότι είχαν μέχρι και λίγα λεπτά πριν την λήξη το προβάδισμα. Οι «μπλέ» έχουν πλέον 6 βαθμούς και αναμένεται να βρεθούν στα προημιτελικά. Ο γκάρντ-αρχηγός Νίκος Κωστής ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 21 πόντους, έχοντας συμπαράσταση από τον Βασίλη Τσουκαλά.
Ο Ίκαρος του Βασίλη Τσιώλη μπήκε δυναμικά στο «κυνήγι» της πρόκρισης, η οποία θα επιτευχθεί με συνδυασμό αποτελεσμάτων. Οι «χρυσαφί» κατάφεραν να ανατρέψουν στο τέλος το σκορ με τις «βόμβες» στο 4ο δεκάλεπτο του Φώντα Ζαχαρόπουλου, ο οποίος ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, ενώ καθοριστική ήταν η επιθετική συμβολή και των: Λάμπρου Τσιώλη και Σωτήρη Καλαμπάκα. Ο Ζαχαρόπουλος έκλεισε το ματς με 14 πόντους, σημειώνοντας 3 σουτ έξω από τα 6,75.
Οι νικητές θα αντιμετωπίσουν την επόμενη(5η και τελευταία) αγωνιστική τον τροπαιούχο Πρωτέα και οι ηττημένοι τα αήττητα Ψηλά Βουνά.

Επανήλθε το κοινό
Μπορεί το πρώτο παιχνίδι ανάμεσα σε Ψηλά Βουνά και Ποδοσφαιριστές να μην είχε τον αναμενόμενο αριθμό θεατών, όμως στο δεύτερο της ημέρας παρουσιάστηκε η σταθερή παρουσία των 80 περίπου φιλάθλων της καλαθοσφαίρισης.

Οι δυο coach
Τους Παλαίμαχους καθοδήγησε ξανά ο Δημήτρης Κουρλός και τον Ίκαρο ο παίχτης τους Βασίλης Τσιώλης.

Ήθελε +11
Ο Ίκαρος εάν επικρατούσε με 11 πόντους διαφορά δεν θα εξαρτιόταν από το αποτέλεσμα του αγώνα της 5ης αγωνιστικής των Ποδοσφαιριστών με τον Ζήκο.

«Τριποντάκιας» ο Φώντας

Ο coach της Π.Α.Κ. Φώντας Ζαχαρόπουλος (Φωτογραφία) ηγήθηκε του σκοραρίσματος των νικητών, έχοντας 14 πόντους με 4 εύστοχα 3ποντα. Ακολούθησαν με 13 ο Λάμπρος Τσιώλης και ο Σωτήρης Καλαμπάκας, με τον πρώτο να πετυχαίνει και 3 3ποντα.

Πατεράδες και γιοι
Συμπαίχτες στον Ίκαρο είναι οι: Βασίλης(Πατέρας) και Λάμπρος Τσιώλης(Γιός). Αντιμέτωποι τέθηκαν επίσης ο πατέρας Χρήστος των Παλαιμάχων και ο γιός Σωτήρης Καλαμπάκας των «χρυσαφί».

Δυο τραυματίες
Για τους «Ίκαρους» τις προσπάθειες των συμπαιχτών τους από τον πάγκο είδαν οι: Αντρέας Ζιωζιός και Μιχάλης Λάμπρου.

3οι ή 5οι
Οι νικητές θα τερματίσουν είτε 3οι είτε 5οι. Εφόσον ο Ζήκος νικήσει τους Ποδοσφαιριστές θα καταταγούν 3οι, ενώ εάν οι Ποδοσφαιριστές κερδίσουν τον Ζήκο θα μείνουν 5οι.
Όλα αυτά ισχύουν εφόσον δεν υπάρξει κάποια έκπληξη. Οι συντελεστές στην 3πλη ισοβαθμία έχουν ως εξής(Παλαίμαχοι: +5, Ποδοσφαιριστές: +3, Ίκαρος: -8)

Δυνατός στο πρώτο

Πολύ καλή εμφάνιση στο α΄ μέρος έκανε ο πρώτος σκόρερ των Παλαιμάχων Νίκος Κωστής (Φωτογραφία). Σταμάτησε στους 21, έχοντας και μια εύστοχη προσπάθεια έξω από τα 6,75. Με 16 δεύτερος ήταν ο δυναμικός φόργουορντ Βασίλης Τσουκαλάς.

Περασμένοι οι Παλαίμαχοι
Οι Παλαίμαχοι έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση στους «8» και θα αναδειχτούν 3οι(Με νίκη των Ποδοσφαιριστών επί του Ζήκου) η 4οι(Με νίκη του Ζήκου επί των Ποδοσφαιριστών).

+4 ο Ίκαρος

Με διαφορά 4 πόντων και συγκεκριμένα με 12-16 προηγήθηκε ο Ίκαρος των Παλαιμάχων στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Σωτήρης Καλαμπάκας (Φωτογραφία Αριστερά) με καλάθι και φάουλ, ο Νίκος Κωστής από ασίστ του Άλκη Κατή πέτυχαν το 2-2. Οι ρόλοι αντιστράφηκαν ο Κωστής τροφοδότησε τον Κατή (Φωτογραφία Κέντρο), που πραγματοποίησε το 4-2, ενώ ο Σωτήρης Καλαμπάκας ισοφάρισε σε 4-4 με 2ποντο. Με 2ποντο και 1/2 βολές του Νίκου Κωστή έγινε το 7-4, για να κάνει το 7-7 με το 1ο του 3ποντο στο παιχνίδι ο Φώντας Ζαχαρόπουλος. Ο Βασίλης Τσουκαλάς με 1/2 βολές και ο Λάμπρος Τσιώλης με 2ποντο ανέβασαν το σκορ στο 8-9. Ακολούθησε 2ποντο του Λάκη Αναστασόπουλου (Φωτογραφία Δεξιά), 3ποντο του Λάμπρου Τσιώλη, 2ποντα των: Δημήτρη Βασιλείου και Σωτήρη Καλαμπάκα με τον Ίκαρο να προηγείται με 10-16. Ο Βασίλης Τσουκαλάς με 2/4 βολές μείωσε σε 12-16.
Ο Σωτήρης Καλαμπάκας των «χρυσαφί» έκανε τάπα στον Λάκη Αναστασόπουλο των «μπλε».

Σταθερά μπροστά

Και στην 2η περίοδο ο Ίκαρος διατήρησε με το κλείσιμο του το προβάδισμα. Το ημίχρονο έληξε με 27-30. Το επιμέρους σκορ ήταν 15-14 υπέρ των Παλαιμάχων. Ο Νίκος Κωστής σημείωσε δυο 2ποντα, ενώ ενδιάμεσα σκόραρε ο Σωτήρης Καλαμπάκας, για να σημειωθεί το 16-18. Με εύστοχο 2ποντο του Βαγγέλη Κουτσούμπα και σουτ 3 πόντων του Νίκου Κωστή «γράφτηκε» το 19-20. Ο Νίκος Κωστής έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 21-20. Ο Βασίλης Ρουμελιώτης με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 21-21 και ο Νίκος Κωστής «έγραψε» το 23-21.Με σουτ 3 πόντων του Βαγγέλη Κουτσούμπα (Φωτογραφία) έγινε το 23-24 και ο Σωτήρης Καλαμπάκας είχε 1/2 βολές(23-25). Το σερί έφτασε στο 0-6 με 2/2 βολές του Σωτήρη Καλαμπάκα. Με όμορφη ραβέρσα ο Ντίνος Τσούκους έκανε το 25-27. Το 27-30 διαμορφώθηκε με σουτ 3 πόντων του Λάμπρου Τσιώλη και γκολ-φάουλ του Βασίλη Τσουκαλά.
Ο Νίκος Κωστής σταμάτησε προσπάθεια του Λάμπρου Τσιώλη, ο Βαγγέλης Κουτσούμπας του Χρήστου Καλαμπάκα και ο Ντίνος Τσούκος του Δημήτρη Βασιλείου.

«Παλαίμαχη» ανατροπή

Το 3ο δεκάλεπτο άνηκε στο συγκρότημα των Παλαιμάχων, που έπαιξε πολύ καλή άμυνα και προηγήθηκε με 38-44. Το επιμέρους σκορ ήταν 11-4 υπέρ τους. Ο Νίκος Κωστής με σουτ 2 πόντων από πάσα του Χρήστου Καλαμπάκα και ο Λάμπρος Τσιώλης με 2ποντο πέτυχαν τα πρώτα καλάθια του δεκαλέπτου για το 29-32. Ο Λάκης Αναστασόπουλος και ο Φώτης Μπούργος ανέβασαν το σκορ στο 31-34. Οι Παλαίμαχοι αντεπιτέθηκαν και με 2ποντα των: Βασίλη Τσουκαλά (Φωτογραφία) και Νίκου Κωστή πέρασαν μπροστά με 35-34. Ο Κωστής διεύρυνε το προβάδισμα σε 37-34, ενώ με 1/2 βολές του Άλκη Κατή και 2ποντο του Βασίλη Τσουκαλά διαμορφώθηκε το 38-34.
Ο Σωτήρης Καλαμπάκας έβαλε «στοπ» στον αντίπαλο του Νίκο Κωστή.

Ψυχωμένος με «βόμβες» Ζαχαρόπουλου

Η ομάδα του Βασίλη Τσιώλη παρουσιάστηκε στην τελευταία περίοδο «ψυχωμένη» και με ένα επιμέρους 15-23 υπέρ της πήρε την πολύτιμη νίκη με 53-57. Ο Βασίλης Τσουκαλάς με σουτ 2 πόντων διεύρυνε το σερί σε 9-0 υπέρ της ομάδας του, «γράφοντας» το 40-34. Ο Βασίλης Τσιώλης (Φωτογραφία Αριστερά) με 1/2 βολές και ο ίδιος με 2ποντο πέτυχε το 40-37. Ο Βασίλης Τσουκαλάς ανέβασε την διαφορά με 2 2ποντα στο +7 για το 44-37. Ο Φώντας Ζαχαρόπουλος με τρίποντη «βόμβα» και ο Βασίλης Τσιώλης με 1/2 βολές πέτυχαν το 44-41, ενώ με ένα ακόμη 3ποντο ο Ζαχαρόπουλος ισοφάρισε σε 44-44(Σερί 0-7 για τους «Ίκαρους»). Άλκης Κατής, Νίκος Κωστής και Βασίλης Τσουκαλάς είχαν 1/2 βολές για το 47-44, με τον Βαγγέλη Κουτσούμπα να «γράφει» το 47-46. Ο Βασίλης Τσουκαλάς έκανε το 49-46, αλλά με ένα ακόμη σουτ 3 πόντων του Φώντα Ζαχαρόπουλου διαμορφώθηκε το 49-49. Με 2ποντο του Άλκη Κατή, 1/2 βολές του Βασίλη Ρουμελιώτη, 2ποντο του Ντίνου Τσούκου (Φωτογραφία Κέντρο) και 1/2 βολές του Φώντα Ζαχαρόπουλου επετεύχθη το 53-51.Με μεγάλο 3ποντο ο Λάμπρος Τσιώλης (Φωτογραφία Δεξιά) έβαλε μπροστά την ομάδα του με 53-54.  Ο Φώντας Ζαχαρόπουλος με 1/2 βολές και ο Σωτήρης Καλαμπάκας με 2/2 βολές διαμόρφωσαν το τελικό 53-57.
Ο Νίκος Κωστής των Παλαιμάχων έκανε τάπα στον Βαγγέλη Κουτσούμπα του Ίκαρου. Ο Βαγγέλης Κουτσούμπας πήρε το «αίμα» του πίσω, σταματώντας τον Άλκη Κατή.

12-16, 27-30, 38-34, 53-57

Παλαίμαχοι (Νίκος Κωστής): Κωστής 21(1),Κατής 8, Φλωράκης Ι., Αναστασόπουλος 4, Τσούκος 4, Τσουκαλάς 16, Καλαμπάκας Χ.

Ίκαρος (Βασίλης Τσιώλης): Τσιώλης Λ. 13(3), Ρουμελιώτης 2, Τσιώλης Β. 4, Κουτσούμπας 7(1), Βασιλείου 2, Γραμματίκας, Ζαχαρόπουλος 14(4), Καλαμπάκας Σ. 13, Μπούργος 2, Καρανίκας

Διαιτητές: Γιώργος Μαντέκας& Δημήτρης Σταλίκας
Κριτής: Θανάσης Γιαννόπουλος
Πίνακας: Λάμπρος Κατσαρός
Χρονομέτρης 24΄΄: Σπύρος Κολόκας

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Κολλημένος